fot. PAP/Tytus Żmijewski

Łódź: Krzyże Wolności i Solidarności dla 36 działaczy opozycji antykomunistycznej

Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski apeluję do młodych ludzi, aby żyjąc przyszłością nie zapomnieli o przeszłości – powiedział w środę dyrektor oddziału IPN Dariusz Rogut podczas uroczystości wręczenia 36 Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w Łodzi.

W Łodzi 36 działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym 7 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.

Dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Dariusz Rogut podkreślił, że odznaczeni działacze opozycji antykomunistycznej są grupą, której wszyscy jesteśmy winni wdzięczność za walkę z systemem totalitarnym.

„Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski, apeluję do młodych ludzi, aby żyjąc przyszłością nie zapomnieli o przeszłości” – podkreślił Dariusz Rogut.

„Kiedy strajkowałem 41 lata temu jako pracownik łódzkiego MPK, do głowy nie przyszło mi, że teraz będę odbierał to zaszczytne odznaczenie” – powiedział dziękując w imieniu odznaczonych KWiS uczestnik strajku łódzkiej komunikacji miejskiej z lata 1980 roku, działacz łódzkiej „Solidarności” Zbigniew Rybarkiewicz.

„Wolność, demokracja i sprawiedliwość społeczna, którą dziś mamy nie zostały nam dane łaskawą ręką. Po te wartości musieliśmy sięgnąć sami” – podkreślił.

Wśród 36 odznaczonych KWiS działaczy opozycji antykomunistycznej jest m.in. absolwent łódzkiej szkoły filmowej, wieloletni operator kamery i realizator oraz były sekretarz programowy łódzkiego oddziału TVP Jacek Jóźwiak.

Jako student łódzkiej filmówki, na początku lat 80. ub. wieku Jacek Jóźwiak był członkiem Komitetu Ruchu Odnowy Uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W listopadzie 1980 r. uczestniczył w akcji „Solidarne czekanie”, która doprowadziła m.in. do zmiany na stanowisku rektora uczelni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Jacek Jóźwiak kolportował ulotki nawiązujące do protestów społecznych i uczestniczył w działaniach łódzkiego podziemia artystycznego.

„Cieszę się, że IPN docenił łódzkie środowisko kulturotwórcze z lat 80. Działaliśmy w szeroko rozumianym tzw. obszarze kultury. Kontynuowaliśmy tę pracę po wprowadzeniu stanu wojennego – podkreślił odznaczony.

„To podziemie +artystyczne+, oprócz – co naturalne w Łodzi środowisk robotniczych – było szczególnie wtedy obecne w przestrzeni publicznej” – powiedział Jacek Jóźwiak, który był w 1981 roku współorganizatorem „Konstrukcji w procesie” – spotkania artystów z całego świata, które odbywało się w Łodzi na dwa miesiące przed stanem wojennym.

„W tamtym czasie w naszej części globu to była największa manifestacja artystyczna, manifestacja wolności” – podkreślił

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez polski parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy KWiS przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

PAP

drukuj