fot. PAP/Albert Zawada

[TYLKO U NAS] Dr B. Janicka o porozumieniu z lekarzami POZ: Dobrze się stało, że umowy zostały przedłużone, by pacjenci mogli korzystać z naszych świadczeń i pomocy. Te 18 miesięcy to czas dużej pracy, która jest przed nami

Te 18 miesięcy to jest teraz czas dużej pracy, która jest przed nami, bo z jednej strony pamiętajmy, że jesteśmy w trakcie pandemii (…), więc dobrze się stało i tak powinno być, że są przedłużone umowy, żeby nasi pacjenci mogli nadal korzystać z naszych świadczeń, z pomocy – powiedziała dr Bożena Janicka we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Jak dodała prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, lekarze POZ starają się zabezpieczyć swoich pacjentów, ale trzeba podkreślić, że przez wiele miesięcy nie działały szpitale, bo było zwieszone ich funkcjonowanie, podobnie jak porady specjalistyczne. Tak naprawdę odium całego zabezpieczenia spadało na POZ.

Lekarze rodzinni osiągnęli porozumienie z NFZ w ramach świadczenia usług POZ. Udało się przedłużyć umowy na kolejne 18 miesięcy.

Te 18 miesięcy to jest teraz czas dużej pracy, która jest przed nami, bo z jednej strony pamiętajmy, że jesteśmy w trakcie pandemii (…), więc dobrze się stało i tak powinno być, że są przedłużone umowy, żeby nasi pacjenci mogli nadal korzystać z naszych świadczeń, z pomocy. Natomiast jest to czas, gdy trzeba będzie w ciągu tych 18 miesięcy zastanowić się nad skutkami pandemii, która odcisnęła straszliwe piętno, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia dotyczące zarówno personelu, struktury, zmiany szpitali, zmiany oddziałów, dostępność do EOS-ów i oczywiście kwestii podstawowej opieki zdrowotnej – wskazała dr Bożena Janicka.

Jak zauważyła prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, ważnym tematem w kwestii POZ pozostaje teleporada.

Teleporada, która okazała się zbawienna dla naszych pacjentów, a która w tej chwili wymaga pewnego doprecyzowania, dopracowania. Te porady, które są możliwe udzielane zdalnie, bo to nie jest dzisiaj tylko rozmowa telefoniczna, to jest videoporada, to są różnego rodzaju aplikacje, które pozawalają pacjentowi i lekarzowi wspólnie śledzić jakiś proces zdrowotny (…) i to jest w tej chwili przyszłość, o której musimy myśleć, planować – dodała.

Dr Bożena Janicka na antenie Radia Maryja odniosła się również do skarg, jakie trafiały do NFZ na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

– Lekarze POZ starają się zabezpieczyć swoich pacjentów, ale trzeba podkreślić, że przez wiele miesięcy nie działały szpitale, bo było zwieszone ich funkcjonowanie, podobnie jak porady specjalistyczne. Tak naprawdę odium całego zabezpieczenia spadało na POZ. Ilość tych porad była ogromna, nie przywiązywaliśmy wagi do ich kodowania i dzisiaj przychodzi się nam z tego tłumaczyć. Natomiast jak będzie na przyszłość? Teraz zgodnie z podpisanym porozumieniem zostanie powołany zespół, który będzie opracowywał przyszłość w zakresie stosowania teleporad, wizji jak ten system opieki zdrowotnej ma wyglądać – wyjaśniła

Jak zaznaczyła gość Radia Maryja, szykują się ogromne zmiany w systemie zdrowotnym.

To co jest istotne, że będą pracowali nad tym eksperci, będą pracowały osoby, których to bezpośrednio dotyczy i liczymy, że w toku takiej pracy, w którym oczywiście będzie reprezentacja środowiska pacjentów, wypracujemy na przyszłość kolejne dobre rozwiązania tak, żebyśmy mogli zabezpieczyć jak najszerzej naszych pacjentów – wyjaśniła.

Pandemia obnażyła wiele nieprawidłowości – zwróciła uwagę dr Bożena Janicka.

Mamy dużą grupę wiekowych lekarzy, wiekowych pielęgniarek, nadal brak młodych, brak adeptów, którzy będą przyjmowali w szczególności w małych miejscowościach, w odległych miejscowościach. Duże miasta poradzą sobie łatwiej i tu trzeba się zastanowić, jak ma działać ochrona zdrowia, jak ma być zorganizowana dostępność – dodała.

Całą rozmowę z dr Bożeną Janicką można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl