Nowy metropolita łódzki

Ojciec św. Franciszek mianował nowym metropolitą łódzkim ks. bp. Grzegorza Rysia. Z kolei ks. bp Romuald Kamiński decyzją papieża został mianowany koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Obecny ordynariusz ks. abp Henryk Hoser pod koniec listopada osiągnie wiek emerytalny. Ksiądz biskup Romuald Kamiński będzie miał prawo następstwa na ten urząd.

Ks. abp Grzegorz Ryś archidiecezję łódzką obejmie po ks. abp. Marku Jędraszewskim, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim.

– Księdzu arcybiskupowi z całego serca gratulujmy tego wyniesienia na stolicę metropolitalną łódzką. Życzymy Bożych mocy i świateł – powiedział metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

– Zobowiązujemy się, by wspierać księdza arcybiskupa w jego niełatwych zadaniach w całej Łodzi i całej archidiecezji łódzkiej, należącej do największych w Polsce, gdy chodzi o liczbę mieszkańców, ale gdy chodzi o wyzwania duszpasterskie do jednych z najtrudniejszych – dodał ks. abp Marek Jędraszewski.

– Ksiądz arcybiskup będzie pierwszym, od którego mam wielkie pragnienie uczyć się kościoła łódzkiego – mam nadzieję na takie  bardzo szybkie korepetycje, bo gdy chodzi o Kościół w Łodzi to jedyne słowo, jakie mi przychodzi teraz to jest właśnie to: uczyć się, uczyć się i uczyć i słuchać – bardzo będę wdzięczny za każdą dobrą radę tak, jak wdzięczny jestem za ten czas wspólnie przeżyty teraz w Krakowie – zaznaczył nowy metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś.

Nowy metropolita łódzki ma 53 lata. Biskupem jest od 2011 roku. Do tej pory pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Moc w słabości”. Jest on zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, a także w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi, jako przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Jest historykiem, teologiem i publicystą.

– Ta nominacja idzie po linii Ojca Świętego odnowy w życiu Kościoła i po linii Nowej Ewangelizacji – podkreślił arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ojciec Święty Franciszek mianował także biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej ks. bp Romualda Kamińskiego. Priorytetami jego posługi będzie m.in. troska o wspólnotę kapłańską, współpraca ze świeckimi osobami życia konsekrowanego i troska o duszpasterstwo małżeństw i rodzin.

– Wiemy, że w rodzinie się wszystkie te rzeczy mniejsze i większe zawierają. Każdy wkład duszpasterski w formację tej wspólnoty – będzie jak najbardziej na miejscu i będzie w przyszłości przynosił dobre owoce pasterskie – powiedział koadiutor diecezji warszawsko-praskiej ks. bp Romuald Kamiński.

Obecny pasterz warszawsko-praski ks. abp Henryk Hoser pod koniec listopada osiągnie wiek emerytalny kończąc 75 lat. Biskup koadiutor ma za zadanie wspierać biskupa diecezjalnego, a gdy ten przejdzie na emeryturę ma prawo następstwa po nim na tym urzędzie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl