Łódzcy prokuratorzy chcą dziś przesłuchać Tomasza Komendę

Prokuratorzy z Łodzi, którzy prowadzą śledztwo ws. nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie, zamierzają dziś przesłuchać go we Wrocławiu. Być może przesłuchani zostaną też inni członkowie rodziny – dowiedziała się PAP.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która prowadzi śledztwo, do sprawy wyznaczonych zostało trzech prokuratorów. Dodał, że przesłuchany już został Bartosz Biernat – prokurator, który w latach 2010-2011 wykonywał ws. zabójstwa i zgwałcenia piętnastolatki czynności oraz negował zasadność oskarżenia i skazania mężczyzny.

„Podane przez niego okoliczności są przedmiotem naszego śledztwa. Na dzisiaj łódzcy prokuratorzy planują przesłuchać Tomasza Komendę we Wrocławiu. Czynność ma odbyć się w obecności psychologa i być rejestrowana. Być może przesłuchani zostaną też inni członkowie jego rodziny” – powiedział Krzysztof Kopania.

Tomasz Komenda został w 2004 roku prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie piętnastolatki. Odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 roku. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K.

W połowie marca sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił Tomasza Komendę z odbywania kary 25 lat więzienia.

Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, wyznaczona została Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Postępowanie ws. Tomasza Komendy zakończone zostało bezzasadnym skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko mężczyźnie oraz jego bezpodstawnym skazaniem.

Prokuratura będzie ustalać, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa będzie badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

Podstawą przeprowadzenia postępowania stały się materiały wyłączone ze śledztwa prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Toczy się ono przeciwko podejrzanemu o zabójstwo i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem małoletniej, a więc o czyn, o który pierwotnie bezpodstawnie oskarżony został Tomasz Komenda.

Śledztwo w sprawie skazania Tomasza Komendy polecił wszcząć minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl