fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Prokuratura zaskarżyła uchwałę Rady Warszawy w sprawie opłat za wywóz śmieci

Prokuratura zaskarżyła uchwałę Rady Warszawy ws. opłat za wywóz śmieci. Skarga została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie domaga się unieważnienia uchwały w całości.

Przepisy dotyczące zmian w gospodarowaniu odpadami zostały przyjęte w połowie października. Zakładają one, że od 1 grudnia opłata za wywóz śmieci ma być liczona na podstawie średniego zużycia wody z sześciu ostatnich miesięcy. Stawka to blisko 13 zł za metr sześcienny wody.

Prokuratura nie zgadza się m.in. z zapisem, który ustala przeciętną miesięczną normę zużycia wody na mieszkańca na poziomie 4 m. sześciennych. Zdaniem śledczych zapis narusza konstytucją zasadę równości.

Uchwałę od samego początku krytykowali stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości. Filip Frąckowiak wskazał, że regulacje są krzywdzące dla Warszawiaków.

– Jako radni Prawa i Sprawiedliwości w radzie Warszawy uważamy, że nowe przepisy dotyczące wywozu śmieci i kwot za to są niesprawiedliwe oraz niedobre dla mieszkańców Warszawy. Decyzja prokuratury wskazuje na to, że najprawdopodobniej mieliśmy rację. Najważniejszy będzie wyrok sądu. Absurd uchwały polega na tym, że oparcie zasad opłat i stawek za wywóz śmieci o zużycie wody jest niemiarodajny, bo przecież są różnej wielkości gospodarstwa domowe – powiedział Filip Frąckowiak, radny PiS w Warszawie.

Uchwałę rady stolicy podważyła także Regionalna Izba Obrachunkowa. Kolegium Izby ma zastrzeżenia m.in. do sposobu ustalania źródeł informacji o ilości zużytej wody. Stołeczni radni na jutrzejszej sesji zastanowią się, co dalej z regulacjami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl