fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: Ulica im. majora Z. Szendzielarza „Łupaszki” nie zostanie zmieniona

Ulica im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Białymstoku nie zostanie zmieniona. Zadecydował o tym sąd administracyjny w stolicy województwa podlaskiego.

W czasie procedowania uchwały o zmianie nazwy tej ulicy doszło do istotnego naruszenia prawa – ocenił sąd administracyjny w Białymstoku. Oddalił tym samym skargę rady miasta na rozstrzygnięcie wojewody podlaskiego, który unieważnił tę uchwałę.

To bardzo pozytywny wyrok sądu dla prawdy historycznej – mówi historyk dr Piotr Gawryszczak.

– Nie ma dyskusji co do działań przyczyniających się do niepodległości Polski, które wykonywał major „Łupaszka”. Wszelkie dotychczasowe wyroki sądów komunistycznych, zgodnie z którymi został skazany na karę śmierci, zostały unieważnione przez sąd Rzeczypospolitej. W związku z tym, w tej chwili debatowanie nad tym, czy mjr Szendzielarz zasługuje na ulicę, jest nieporozumieniem, cofaniem do okresu PRL-u, kiedy komuniści chcieli wszystkich niezłomnych bohaterów nazywać bandytami – zaznacza dr Piotr Gawryszczak.

Sprawa ulicy na osiedlu Skorupy w Białymstoku im. majora „Łupaszki” sięga 2018 roku. Inicjatorami byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wtedy większość w radzie. Nadali oni ulicy imię tego niezłomnego żołnierza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę.

W ubiegłym roku na sesję rady trafił projekt Koalicji Obywatelskiej, zmieniający nazwę ulicy na Podlaską. Wojewoda podlaski zdecydował jednak o uchyleniu tej decyzji. Rada zdecydowała o zaskarżeniu tego rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego.

 

RIRM

drukuj