Francja: Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu upamiętniła prześladowanych chrześcijan

Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu została w czwartek podświetlona na czerwono, czym upamiętniono prześladowanych chrześcijan. Pomysłodawcą inicjatywy jest działające na całym świecie, w tym we Francji, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jak wyjaśniają organizatorzy tego wydarzenia, bazylika została podświetlona „w kolorze krwi, przelanej z nienawiści do wiary”. Przez cały dzień na wzgórzu Montmartre, gdzie wznosi się świątynia, organizowane były spotkania i modlitwy w intencji poszanowania wolności religijnej, a także za ofiary prześladowań na tym tle.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa we Francji jako Aide a l’Eglise en Detresse (AED).

Poprzez czwartkową inicjatywę AED chciało przypomnieć o dramacie tysięcy chrześcijan, którzy każdego dnia prześladowani są na świecie za swoją wiarę. Modlitwa wpisuje się w wydarzenia organizowane z okazji przypadającego w tym roku 70-lecia działalności Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu to kolejna znana budowla, która została podświetlona kolorem męczenników w ramach międzynarodowego i międzyreligijnego apelu o poszanowanie wolności religijnej i wzajemne wspieranie się wyznawców różnych wiar w przeciwstawianiu się prześladowaniom.

W listopadzie 2016 roku międzyreligijna modlitwa o pokój z udziałem lokalnych przywódców religijnych odbyła się przed oświetloną na czerwono katedrą westminsterską w Londynie. Podobne inicjatywy organizowano też przed rzymską Fontanną di Trevi i u stóp pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.

Ostatni raport wydany przez AED w 2016 roku wskazuje na rosnącą liczbę przykładów przemocy religijnej na całym świecie. Wymienia się w nim w szczególności 38 krajów, w których stwierdzono poważne naruszenia dotyczące prześladowań lub dyskryminacji.

W raporcie międzynarodowej i ponadwyznaniowej organizacji Open Doors napisano, że jak co roku od 16 lat na czele „światowego indeksu prześladowania chrześcijan” znalazła się Korea Północna. Na kolejnych miejscach uplasowały się Somalia, Afganistan, Pakistan i Sudan. Krajem, w którym zabijanych jest najwięcej chrześcijan, pozostaje Nigeria z 695 ofiarami śmiertelnymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl