fot. https://pixabay.com/

Dyskusja nad ustawą „W obronie polskich lasów”

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „W obronie polskich lasów”. Podczas debaty złożono wniosek o odrzucenie przepisów. Celem przygotowanych zmian jest zatrzymanie unijnych planów przeniesienia zarządzania lasami z kompetencji krajowych do kompetencji wspólnych Unii Europejskiej.

W myśl projektu polski parlament większością 2/3 głosów podejmowałby decyzję odnośnie każdej zmiany ws. lasów proponowanej przez Brukselę.

Wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś powiedział, że istnieje realne zagrożenie, że w wyniku działań UE Polska utraci kontrolę nad lasami.

– Nigdy nie może być zgody Polaków, żeby 1/3 polskiego terytorium pozbawić możliwości wpływu Polaków i żeby do tego jeszcze uprawiać tę inżynierię społeczną, którą jawnie uprawiał i uprawia pan Tusk, stosując kłamstwa i  propagandę, mówiąc o jakimś masowym eksporcie do Chin, kiedy Lasy Państwowe ani jednej belki nie wyeksportowały do Chin i Państwo doskonale o tym wiedzą. Wy celowo mówicie o masowych wycinkach, celowo mówicie o grabieży, o gospodarce rabunkowej – mówił w Sejmie Michał Woś.

Warto zaznaczyć, że 80 proc. lasów w Polsce jest w rękach państwa. Sektor drzewny stanowi 3 proc. polskiego PKB.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, powiedział podczas debaty, że inicjatywy podejmowane w Parlamencie Europejskim są w wielu obszarach niebezpieczne dla polskich lasów.

– Niestety cała struktura Europejskiego Zielonego Ładu bardzo mocno wkracza w obszary gospodarki leśnej. Rozpocznę od dokumentu, który może nam się odbić czkawką, czyli mam na myśli strategię bioróżnorodności, która zakłada, że 30 proc. powierzchni kraju ma być wyłączone z użytkowania, również i tego rolnego, a 10 proc. ma być wyłączone do ochrony ścisłej. Gdyby tak było, to nasze obliczenia wskazują, że musielibyśmy drastycznie ograniczyć branżę meblarską, która jest naszym „medalem” eksportowym – wskazał Edward Siarka.  

Pod obywatelskim projektem ustawy „W obronie polskich lasów” podpisało się blisko pół miliona Polaków. Inicjatorem rozwiązania jest Suwerenna Polska oraz leśnicy.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zostanie poddany pod głosowanie na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na przyszły tydzień.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl