Dwie łodzie z migrantami zatonęły na Morzu Egejskim

Na Morzu Egejskim zatonęły dziś rano dwie łodzie z migrantami na pokładzie, w wyniku czego utopiło się 21 osób – poinformowały greckie władze. Służby ratunkowe wyłowiły 144 osób. Dzień wcześniej u wybrzeży wyspy Lesobs zginęło osiem osób.

Władze w Atenach podały, że 18 osób utopiło się u wybrzeży wyspy Kalimnos. Służbom ratunkowym udało się uratować z wody 138 osób. Druga łódź zatonęła niedaleko wyspy Rodos; trzy osoby utonęły, a z wody wyłowiono sześciu ludzi. Obie wyspy znajdują się we wschodniej części Morza Egejskiego, niedaleko tureckiego wybrzeża.

ONZ informowało w tym miesiącu, że w tym roku do Grecji przybyło pół miliona migrantów, a ich liczba ciągle rośnie. Uciekinierzy starają się dotrzeć do Europy przed zimą – podało we wtorek Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Rzeczniczka UNHCR Melissa Fleming poinformowała, że na greckich wyspach w pobliżu Turcji 27 500 ludzi przebywa tranzytem, czekając na dokumenty lub szykując się do dalszej drogi; wielu z nich obawia się zamknięcia kolejnych granic na drodze do Europy Zachodniej, chociaż po zamknięciu węgierskiej granicy z Chorwacją mogą jeszcze nadal przekraczać granicę ze Słowenią.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj