fot. PAP/EPA

Grecja: Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych – poinformowały w poniedziałek greckie władze.

Napięcie między obydwoma państwami dotyczące wschodnich rejonów Morza Śródziemnego wzrosło w zeszłą środę, gdy grecka marynarka wojenna została postawiona w stan „podwyższonego alertu” w związku z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję.

Dzień wcześniej Ankara zapowiedziała, że jej statki poszukiwawcze zostaną wysłane na sporne obszary Morza Śródziemnego i tym samym zignorowała apele krajów europejskich i USA o odstąpienie od poszukiwań złóż na spornym terytorium. Ministerstwo spraw zagranicznych Grecji nazwało decyzję Turcji „nielegalną” i nieważną.

Rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas w poniedziałek poinformował, że Turcja wycofuje swoje okręty wojenne ze spornego obszaru i dodał, że Ateny są nadal gotowe do rozpoczęcia negocjacji z Turcją „w ramach prawa międzynarodowego i stosunków dobrosąsiedzkich”.

Z kolei, jak podaje EFE, przebywająca w Ankarze hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya, powiedziała na konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mewlutem Cavusoglu, że rząd turecki jest skłonny zawiesić poszukiwania gazu ziemnego na Morzu Egejskim w celu zawarcia porozumienia z Grecją.

Gonzalez Laya wyjaśniła, że Ankara wyraża „pragnienie wstrzymania się z poszukiwaniami gazu przez co najmniej miesiąc, aby dać przestrzeń do dialogu między stronami konfliktu”.

„To niezwykle ważne, aby stworzyć klimat zaufania między Unią Europejską a Turcją” – dodała szefowa hiszpańskiej dyplomacji.

Jak pisze EFE, która powołuje się na niemiecką prasę, o złagodzeniu stanowisk obu zwaśnionych stron zdecydowały rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i greckim ministrem Kyriakosem Micotakisem. Zdaniem hiszpańskiej agencji po tych negocjacjach turecki statek poszukiwaczy Oruc Reis, który miał przypłynąć w rejon na wschód od greckiej wyspy Rodos, pozostał zakotwiczony w tureckim porcie Antalya.

Turcja oskarża od dłuższego czasu Grecję o to, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie zdaniem Ankary granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl