Izrael i Turcja porozumiały się ws. normalizacji stosunków

Przedstawiciele Izraela i Turcji osiągnęli w niedzielę porozumienie o normalizacji stosunków między obu krajami – podała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą izraelskiego urzędnika. Oficjalny komunikat w tej sprawie oczekiwany jest w poniedziałek.

Negocjatorzy obu państw spotkali się w Rzymie. Jak dotąd strona turecka nie potwierdziła informacji o osiągnięciu porozumienia. Według AFP prace nad umową wciąż trwają. Od miesięcy oba kraje prowadzą w tej sprawie negocjacje.

We włoskiej stolicy w niedzielę odbyło się również spotkanie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w sprawie wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych.

Turcja była jednym z najbliższych sojuszników Izraela w regionie, ale jej stosunki z państwem żydowskim znacznie ochłodziły się w 2010 roku, gdy z rąk izraelskich komandosów zginęło dziesięciu tureckich obywateli płynących na jednym ze statków Flotylli Wolności z pomocą żywnościową i lekami dla Palestyńczyków do Strefy Gazy.

Turcja domagała się od Izraela przeprosin, wypłaty odszkodowań i zniesienia blokady palestyńskiej enklawy. Z kolei dla Izraela sprawą kluczową jest ograniczenie działalności w Turcji Hamasu, radykalnego ruchu palestyńskiego; Ankara jest jednym z najwierniejszych sojuszników Hamasu.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl