fot. flickr.com

Sąd w Turcji nakazał formalne aresztowanie 9 szefów i dziennikarzy dziennika

Turecki sąd nakazał w sobotę formalne aresztowanie do czasu procesu dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet”. W poniedziałek zatrzymano redaktora naczelnego gazety Murata Sabuncu.

Zatrzymano też wydawcę Kadriego Gursela i rysownika Musę Karta. Stawia im się zarzuty popełnienia przestępstw w imieniu kurdyjskich bojowników i organizacji terrorystycznej FETO, a także związki z ruchem Fethullaha Gulena. Ankara oskarża go o zorganizowanie nieudanego puczu z 15 lipca, a także o to, że stworzył w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze FETO. Gulen odrzuca te oskarżenia.

Łącznie do tej pory zatrzymano 13 osób – kierownictwo gazety i dziennikarzy.

Według tureckiej agencji Dogan dwaj z zatrzymanych – główny księgowy i jego poprzednik – zostali zwolnieni. Dwaj inni – publicyści Hikmet Cetinkaya i Aydin Engin również zostali zwolnieni z powodu wieku i problemów ze zdrowiem i znajdują się pod nadzorem sądu.

W mieszkaniach szefów dziennika i części dziennikarzy dokonano przeszukań.

W Turcji w ostatnim czasie zamknięto, głównie w południowo-wschodniej części kraju, zamieszkałej przez Kurdów, 15 dzienników, magazynów i agencji prasowych.

PAP/RIRM

drukuj