fot. PAP/Piotr Nowak

Szef MON: Oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi

Oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi; niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji tak, żeby zacieśniać relacje dot. współpracy zbrojeniowej – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że relacje polsko-tureckie owocują dziś współpracą szczególnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale – jak dodał – dobrze rozwija się także współpraca dwustronna.

Zaznaczył, że namacalnym dowodem tego było podpisanie podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji umów „dotyczących współpracy, ale także dotyczących nabycia od Turcji bezzałogowców”.

Według szefa MON, współpraca wojskowa między Polską, a Turcją sprowadza się nie tylko do sprzętu, ale także do wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich oraz do organizowania misji.

„Umówiliśmy się co do kolejnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich. Więc oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi” – podkreślił Błaszczak.

Umówiliśmy się także – dodał – „co do tego, że niebawem, niezwłocznie, wysłane zostaną misje polskie do Turcji tak, żeby zacieśniać relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej”.

„Jesteśmy zainteresowani tą współpracą, jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwojem technik dotyczących uzbrojenia, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy” – powiedział szef MON.

PAP

drukuj