PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Przestrzeń wzajemnej wymiany gospodarczej polsko-tureckiej jest ogromna

Przestrzeń, w której możliwe jest realizowanie współpracy polsko-tureckiej, wzajemnej wymiany gospodarczej, jest ogromna. Chcielibyśmy ją wykorzystać z pożytkiem dla naszych krajów – powiedział w środę w Ankarze prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda podziękował prezydentowi Turcji za zaproszenie „w tym bardzo trudnym czasie, kiedy za polską granicą, na Ukrainie trwa wojna wywołana przez Federację Rosyjską”. [czytaj więcej] 

„Głównym tematem rozmowy z prezydentem Erdoganem były relacje polsko-tureckie i nasza współpraca – także militarna” – powiedział Andrzej Duda.

„Cieszę się ogromnie, że pan prezydent przyjął zaproszenie do Warszawy w drugiej połowie roku” – dodał prezydent RP.

Zapowiedział, że ma odbyć się wtedy Rada Strategiczna dotycząca współpracy pomiędzy Polską i Turcją.

„Mamy razem z panem prezydentem ambicję, aby nasze wzajemne obroty gospodarcze, handlowe przekroczyły 10 miliardów euro, bardzo na to liczymy” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu z prezydentem Turcji, że „ogromnie ważnym tematem rozmowy” była sytuacja na Ukrainie.

„Podziękowałem panu prezydentowi za wysiłki, które podejmuje, aby na Ukrainie zapanował pokój, żeby doszło tam do zawieszenia broni” –  podkreślił.

Zaznaczył, że Turcja chce pokoju w naszym regionie świata, jako państwo położone w „miejscu absolutnie strategicznym” i państwo, które „sprawuje pieczę nad cieśninami czarnomorskimi”, w związku z tym uważa się za państwo odpowiedzialne za pokój w regionie.

„Dziękuję za wkład, który Turcja dzisiaj w tym zakresie czyni, aby ten pokój powrócił na Ukrainie. Nie mamy wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana i by Rosjanie zaprzestali bombardowania ukraińskich miast, miasteczek, wiosek, zabijania ludności cywilnej” – mówił Andrzej Duda.

Dodał, że takich obrazów „nikt nie widział od II wojny światowej”.

„To jest ogromna tragedia naszych czasów, wielkim naszym zadaniem jest, aby jak najszybciej się zakończyła, dziękuję bardzo za wkład, który pan prezydent i Turcja w tym kierunku czyni” – powtórzył.

Na konferencji prasowej poinformował, że jednym z tematów rozmów był „problem uchodźców z Ukrainy, który dzisiaj przede wszystkim dotyka Polskę w ogromnym stopniu”.

„To już prawie 2 mln uchodźców, którzy przybyli do Polski. Do wczoraj było ponad 1,8 mln ludzi, dzisiaj zapewne ta liczba zbliża się do 2 mln, dlatego że szacujemy, że mniej więcej ok. 100 tys. uchodźców dziennie przybywa do Polski” – przekazał prezydent.

Podkreślił, że jest to dla Polski „olbrzymie wyzwanie”.

„Śmiało można mówić, że dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo trudnej sytuacji” – zaznaczył.

Prezydent przyznał, że cieszy się ogromnie, iż mógł porozmawiać na ten temat z prezydentem Turcji.

Zwrócił uwagę, że „Turcja, jest tym krajem, który na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci został chyba najbardziej na całym świecie dotknięty problemem właśnie uchodźców”.

„Miliony ludzi, które w czasie wojny syryjskiej przybyły do Turcji po to, by schronić się przed wojną, po to, aby uciec przed bombami. To jest doświadczenie tureckie ostatnich lat, z którym Turcja cały czas sobie radzi, w związku z czym dla nas to też jest doświadczenie bardzo ważne, aby wysłuchać i aby także z tych doświadczeń móc skorzystać. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za te konsultacje, także w tym zakresie” – powiedział Andrzej Duda.

Zaapelował „do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski”.

„Jest ona nam w tej chwili bardzo potrzebna” – zaznaczył prezydent.

Podziękował wszystkim Polakom, którzy na co dzień przyjmują uchodźców w swoich domach, którzy pomagają, którzy świadczą różnego rodzaju pomoc oraz wszystkim wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, nie tylko polskim, ale z całego świata.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl