Greckie hotspoty gotowe do przyjmowania uchodźców

Cztery z pięciu hotspotów na greckich wyspach są gotowe do działania i przyjmowania uchodźców – ogłosił grecki minister obrony Panos Kammenos.

Hotspoty to punkty rejestracji i identyfikacji migrantów przewidzianych na greckich wyspach. Grecja zapewnia, że takie specjalne miejsca są w gotowości na wyspach na Morzu Egejskim – Lesbos, Chios, Leros i Samos, czyli pierwszych miejscach, do których trafiają łodzie z migrantami wypływające z Turcji. Piąty ośrodek na wyspie Kos, gdzie obiektowi sprzeciwia się część mieszkańców, ma być gotowy „za pięć dni” – oznajmił Kammenos.

Hotspoty mają być w stanie zapewnić pobyt na maksymalnie trzy dni dla osób przybywających łodziami. Na miejscu ma być możliwe też ustalenie, czy przybysze mogą ubiegać się o azyl, czy są to migranci ekonomiczni.

Grecja, krytykowana za powolne tempo tworzenia centrów rejestracji, zapowiedziała, że będą one gotowe na dwudniowy szczyt europejski, który rozpocznie się w czwartek.

Politolog dr Lech Jańczuk przypomina, że Grecja miała uruchomić hotspoty już jesienią ubiegłego roku – w czwartek będzie musiała zdać relację z ochrony swoich granic, której elementem jest budowa miejsc rejestracji migrantów.

– Dla Grecji to jest niezmiernie ważne, dlatego że jeżeli granica grecko-turecka nie zostanie uszczelniona, to może się okazać, że w ciągu trzech miesięcy zostaną wprowadzone kontrole na granicach wewnętrznych strefy Schengen. Dla Grecji byłaby to sytuacja mało komfortowa, dlatego że po pierwsze – ci uchodźcy zostawaliby w Grecji, ponieważ jest to państwo graniczne z Turcją i nie przepływaliby w głąb Europy. Po drugie – Grecja musiałaby zwrócić część dotacji unijnych, które pobrała na budowę hotspotów. W związku z tym ten czwartkowy szczyt będzie dla Grecji niezmiernie ważny właśnie ze względu na to, w jaki sposób wykorzystała dotację na budowę hotspotów i z drugiej strony, czy uszczelniła granicę grecko- turecką- powiedział dr Lech Jańczuk.

Formalne zalecenia dla władz w Atenach są konsekwencją przyjętego na początku lutego przez Komisję Europejską raportu o przestrzeganiu przepisów strefy Schengen.

Z raportu wynika, że Grecja zaniedbuje swoje obowiązki związane z ochroną granic. To głównie przez to państwo do UE przedostają się setki tysięcy uchodźców i migrantów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl