fot. PAP/EPA

Grecja: strajki i utrudnienia w transporcie

W Grecji, głównie w Atenach, odbywają się dziś strajki w rocznicę katastrofy kolejowej, w której zginęło prawie 60 osób. W akcji strajkowej bierze udział setki związków zawodowych, co przełoży się m.in. na poważne zakłócenia w transporcie w stolicy kraju.

Strajki odbywają się dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy kolejowej w Tempi, niedaleko miasta Larisa, która miała miejsce dokładnie rok temu. W wyniku zderzenia się pociągów pasażerskiego i towarowego na trasie Ateny
– Saloniki śmierć poniosło wówczas 57 osób.

Katastrofa doprowadziła do fali protestów przeciwko zaniedbaniom w greckim sektorze kolejowym.

W wyniku 24-godzinnego strajku dziś nie będą kursować ateńskie metro, tramwaje i koleje podmiejskie. Już we wtorek 48-godzinny strajk rozpoczęli w stolicy taksówkarze. W ciągu dnia jeździć będą natomiast autobusy, których kierowcy planują jednak zawieszenie pracy wieczorem.

Z powodu protestów w centrum Aten wprowadzone zostaną również ograniczenia w ruchu drogowym.

Konfederacja związków sektora publicznego ADEDY,
która jest organizatorem protestów, domaga się m.in. podwyżki dla sektora publicznego oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych zeszłorocznej katastrofy kolejowej.

„Po roku wracamy na ulice, aby głośno wykrzyczeć, że nie zapomnimy” – przekazała ADEDY w oświadczeniu cytowanym przez portal Kathimerini.

„Będziemy nadal walczyć, aby osoby winne katastrofy zostały pociągnięte do odpowiedzialności” – dodała.

Również statki wypływające z portów Pireus, Rafina
i Lawrio będą dziś zablokowane z powodu strajków czterech związków zawodowych marynarzy – poinformował grecki nadawca publiczny ERT. Związkowcy domagają się m.in. podwyżek oraz rozwiązania kwestii emerytalnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl