fot. pixabay.com

Litwa: Departament Migracji zweryfikuje 18 tysięcy Białorusinów przybyłych przed 2022 rokiem

Litewski Departament Migracji poinformował w środę, że planuje dodatkową kontrolę wobec ponad 18 tysięcy Białorusinów, którzy przybyli na Litwę przed wprowadzeniem ograniczeń w 2022 roku. Będą oni musieli wypełnić ten sam kwestionariusz, co nowo przybyli Białorusini.

„Zaczniemy sprawdzać wszystkich obywateli Białorusi, którzy otrzymali zezwolenia na pobyt na podstawie zatrudnienia przed wprowadzeniem dodatkowego kwestionariusza” – powiedziała agencji ELTA Evelina Gudzinskaite, szefowa Departamentu Migracji w strukturze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Według niej na Litwie przebywa około 18 tys. Białorusinów, których zezwolenia na pobyt są nadal ważne. W przypadku wykrycia negatywnych informacji o danej osobie Departament Migracji zwróciłby się do Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego.

„Jeśli dana osoba nie odpowie na kwestionariusz, zostanie to zinterpretowane przeciwko niej. (…) Jeśli departament uzna, że dana osoba stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, pozwolenie na pobyt zostanie cofnięte” – wyjaśniła Evelina Gudzinskaite.

Od listopada 2022 r. Rosjanie i Białorusini wjeżdżający na Litwę muszą wypełnić specjalny kwestionariusz, aby wyrazić swoje poglądy na temat wojny Rosji na Ukrainie. Od tego czasu 1644 obywateli Białorusi i 397 obywateli Rosji uznano za stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy i odmówiono im pozwolenia na pobyt.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl