Grecja poza strefą euro?

Wszystko wskazuje na to, że Grecja powoli wychodzi poza strefę euro – ocenia Europoseł PiS, ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program pomocy dla Grecji wygaśnie we wtorek, 30 czerwca wieczorem.

Grecki rząd odrzucił propozycje instytucji reprezentujących wierzycieli  i zdecydował się zwrócić do parlamentu o rozpisanie referendum  powiedział przewodniczący eurogrupy.  Podkreślił, że eurogrupa była „negatywnie zaskoczona” decyzją Grecji.

Rząd w Atenach zabiegał o to, by program pomocowy został przedłużony, aby zyskać czas na zapowiedziane przez premiera Aleksisa Ciprasa referendum w sprawie warunków wsparcia, postawionych przez pożyczkodawców.

Europoseł PiS, ekonomista Zbigniew Kuźmiuk mówi, że wiele zależy teraz od decyzji Europejskiego Banku centralnego.

– Jeżeli rzeczywiście nie będzie wspierał płynności banków greckich od poniedziałku prawdopodobnie grexit stanie się rzeczywistością. Grecy nie są w stanie przyjąć programu cięć budżetowych i podwyżek podatków. Zaproponowali referendum w tej sprawie i to bardzo szybko, w następną niedzielę. Natomiast stare kraje członkowskie stery euro specjalnie nie chcą na to czekać. Wszystko wskazuje na to, że powoli rzeczywiście Grecja znajduje się poza strefą euro – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

W lutym eurogrupa i MFW zgodziły się przedłużyć program pomocowy dla Grecji o cztery miesiące, do 30 czerwca, aby w tym czasie wynegocjować warunki odblokowania ostatniej raty wsparcia.

Lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa chciał złagodzenia tych warunków, twierdząc, że narzucone przez instytucje „trojki” zaciskanie pasa ma katastrofalne skutki dla greckiego społeczeństwa i gospodarki.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl