Obchody 59. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56

W Poznaniu zaplanowano na dziś główne obchody 59. rocznicy robotniczego powstania z czerwca 1956 roku. Uroczystości rozpoczęły się rano pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych, gdzie strajkowali robotnicy. Tam złożono dziś kwiaty.

O godzinie 14.30 w kościele ojców dominikanów zaplanowano Mszę św. w intencji ofiar powstania, po niej główne uroczystości na placu Mickiewicza pod Pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca.

Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolskiej Solidarności, mówi, że wydarzenia z czerwca 1956 r. były pierwszym krokiem ku wolności.

– W okresie powojennym – walki z reżimem i walki o godność człowieka, a szczególnie człowieka pracy – pierwszy krok ku godności zaczął się tutaj w Poznaniu, w Wielkopolsce. Spoglądamy na te wydarzenia przez pryzmat szeregu działań. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że to nie kto inny, ale właśnie Poznań i wielkopolscy robotnicy wyszli na ulice w „czarny czwartek” 28 czerwca 1956 roku. Dla nas jest to bardzo szczególne i bardzo ważne – powiedział Jarosław Lange.

28 czerwca 1956 roku poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta – według badań IPN – co najmniej 58 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl