By Nieznany - First version: Na Commons przeniesiono z en.wikipedia. IPN ([1])Latest version: POZNAŃSKI CZERWIEC '56, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2013375

Rząd przekaże środki na wsparcie uczestników Poznańskiego Czerwca

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przyjmowane są wnioski o udzielenie pomocy uczestnikom Czerwca ‘56. Wnioski można składać do końca maja. Na wypłaty rząd przeznaczył pól miliona złotych.

Ze wsparcia finansowego skorzystać mogą uczestnicy wydarzeń poznańskiego Czerwca ‘56, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

– Cieszę się niezmiernie, że po raz kolejny trafia ze środków rządowych 500 tysięcy złotych dla kombatantów Czerwca ‘56. W pełni na to zasłużyli. Trzeba nam tej pamięci. Trzeba nam oddawać hołd tym bohaterom – mówił wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.

Oprócz czynnych uczestników powstania o pomoc mogą ubiegać się także współmałżonkowie nieżyjących uczestników, którzy w trakcie wydarzeń czerwcowych doznali uszczerbku na zdrowiu bądź też byli represjonowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

– Wnioski są dostępne na stronie internetowej. Osoby starsze mogą też oczywiście odebrać stosowny formularz w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w holu urzędu – wyjaśnił Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Papierowe formularze dostępne są też w delegaturach urzędu wojewódzkiego: w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Wnioski rozpatruje komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego. W jej skład wchodzą pracownicy urzędu, ale też przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

 

TV Trwam News

drukuj