fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Wkrótce ruszy Funduszowy Pakiet Antywirusowy

Poza tarczą antykryzysową, tarczą finansową – rząd uruchamia kolejne wsparcie dla firm dotkniętych kryzysem powstałym wskutek pandemii. To Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Już od 15 czerwca przedsiębiorcy mogą składać  wnioski. Pieniądze będą pochodzić ze środków unijnych.

Wskutek  pandemii koronawirusa wiele firm traci płynność finansową. Pomocą w uratowaniu poszczególnych podmiotów gospodarczych są rządowe tarcze. Ale to nie wszystko. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Polską Agencją Przedsiębiorczości przygotowało kolejne propozycje – mówiła minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– 15 czerwca rusza wsparcie w formie dotacji na kapitał obrotowy dla średnich przedsiębiorców, który będzie udzielany w ramach programu Polski Wschodniej i programu Inteligentny Rozwój – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na ten cel przeznaczono 2,5 miliarda złotych. To niewykorzystane dotąd środki unijne z obecnej perspektywy budżetowej z polityki spójności. Trafią do tych przedsiębiorców, którzy odnotowali w czasie epidemii duże straty.

– Taki przedsiębiorca, któremu obroty spadły o co najmniej 30 procent w stosunku do miesiąca z poprzedniego roku bądź miesiąca poprzedzającego – dodała minister.

Kwota wsparcia uzależniona jest od liczby osób zatrudnionych. Firma zatrudniająca 249 osób może otrzymać 430 tys. zł. Wnioski należy składać do Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Z kolei mikro i małe firmy mogą się ubiegać o dotacje na działalność obrotową. W tym przypadku wnioski składane są do marszałków województw. Mechanizm wypłaty będzie podobny jak w tarczy antykryzysowej. A ten chwalą sobie przedsiębiorcy, w tym Henryk Recław, prezes firmy produkującej płyty meblowe.

– Dostaliśmy to wsparcie. 8 maja napisaliśmy wniosek i w ciągu dwóch dni, panie prezydencie, dostaliśmy 1 mln 100 zł – zaznaczył prezes Wierelandu.

Po 6 tygodniach od uruchomienia tarczy antykryzysowej z pomocy skorzystało 250 tys. firm, a kwota, która do nich trafiła to blisko 50 mld zł. Teraz właśnie uruchamiana jest tarcza finansowa dla dużych firm – mówił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

– Zapraszamy duże firmy zatrudniające ponad 249 osób do aplikowania (…). Kolejne nowoczesne narzędzie, elektroniczny wniosek do składania tych aplikacji i 25 zł mld dla dużych firm – dodał.

Celem rządowych programów, zarówno tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej czy Funduszowego Pakietu Antywirusowego jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy.

TV Trwam News

drukuj