fot. pixabay.com

ARiMR: Około 600 mln zł wsparcia trafiło do producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki

Około 600 mln zł wsparcia trafiło do 58 tys. rolników, którzy do 14 kwietnia bieżącego roku sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę – poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizację Rolnictwa. Wnioski o wsparcie złożyło też 117 tys. producentów, którzy sprzedali zboże między 15 kwietnia a 15 lipca bieżącego roku.

ARiMR napisała, że w zakończonym 30 czerwca naborze dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane wojną na Ukrainie, zarejestrowano 69,35 tys. wniosków o pomoc. Przypomniano, że jednym z warunków skorzystania z takiego wsparcia było sprzedanie ziarna w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku uprawnionemu podmiotowi. Z danych Agencji wynika, że do 1 sierpnia na konta 57,9 tys. rolników wpłynęło 599,56 mln złotych.

Agencja napisała też, że do 31 lipca prowadziła nabór dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 roku. Z dostępnych statystyk wynika, że do tej pory zarejestrowano ponad 117 tys. wniosków. Zdecydowanie najwięcej wnioskodawców (24 tys.) prowadzi gospodarstwa na Lubelszczyźnie, a ok. 12 tys. na Mazowszu i w Wielkopolsce. Przypomniano, że budżet wsparcia wynosi 2 mld złotych.

„Jeżeli okaże się, że pula środków nie będzie wystarczająca, zostanie ona zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki do otrzymania pomocy, ją uzyskali” – zaznaczono.

Agencja przypomniała, że po majowej nowelizacji przepisów o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogli ubiegać się producenci gryki. Termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. Wsparciem została objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha. Wzrosły też stawki pomocy.

Rolnicy, którzy złożyli wnioski przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia (nabór rozpoczął się 13 kwietnia), mieli czas na korekty w dokumentacji.

Bez zmian pozostał przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka musiały być sprzedane. Ten okres to 1 grudnia 2022 roku – 14 kwietnia 2023 roku. Jeśli chodzi o nabywcę, musiał być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Mógł to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należało udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.

Wysokość pomocy była zróżnicowana w zależności od uprawy oraz województwa. Najwyższa jest przeznaczona dla rolników z woj. lubelskiego i podkarpackiego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl