fot. flickr.com

Rolnictwo europejskie potrzebuje większych środków

Unijny komisarz Janusz Wojciechowski zabiega o zwiększenie środków na rolnictwo. Powołuje się na apel premiera Mateusza Morawieckiego, który trafił do przywódców państw członkowskich.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski od początku postulował zwiększenie środków na Wspólną Politykę Rolną. Jeszcze przed epidemią wskazywał, że nowe obciążenia, jakie nakłada na rolników Unia Europejska, muszą iść w parze z większymi środkami. Podobne stanowisko miał polski rząd. I to stanowisko teraz znalazło się w liście premiera do przywódców państw unijnych.

– To jest silny głos za tym, żeby zwiększyć budżet UE. W moich rozmowach powołuję się również na to stanowisko polskiego premiera – mówił Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Premier RP proponuje, by zwiększyć środki na wspólną politykę rolną o 10 proc. w porównaniu z tym, co dane państwo otrzymało w ramach kopert narodowych w 2018 roku.

– W sytuacji, kiedy rolnicy mają więcej obowiązków, ponieważ jednak Zielony Ład nakłada na rolników nowe obowiązki. W sytuacji, kiedy jest poważny kryzys, jaki się w ostatnich miesiącach wyłonił. W sytuacji, kiedy ciążą na rolnictwie pewne dawne procesy, jak starzenie się wsi czy znikanie gospodarstw, to trzeba poprawić sytuację w tym zakresie. Do tego potrzebny jest większy i silniejszy budżet – akcentował Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa mocno wspiera inicjatywę premiera. Wskazuje na potrzebę budowania zrównoważonego rolnictwa. Dodaje, że Zielony Ład w rolnictwie jest szansą dla polskich rolników. Ma zatrzymać proces uprzemysłowienia rolnictwa. I jednocześnie dać szansę mniejszym gospodarstwom. By w konsekwencji wieś się nie wyludniała.

TV Trwam News

drukuj