fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Polska wieś smakuje najlepiej

Spędźmy te wakacje na polskiej wsi, smakując się w lokalnej kuchni. Do tego zachęca Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z resortem rozwoju.

 

Ponad 80 proc. procent Polaków, którzy planują urlop w najbliższym czasie, spędzi go w Polsce. Idealny miejscem do tego jest polska wieś – przekonywał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Jestem przekonany, że możliwość przebywania na wsi, odpoczynku –  krótkoterminowego czy dłuższego – może być czymś wspaniałym – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

W blisko 9 tysiącach gospodarstw agroturystycznych jest 91 tysięcy miejsc noclegowych – wyliczał Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Polskie obszary wiejskie to przede wszystkim natura. To dziedzictwo kulturowe – zarówno to materialne, jak i niematerialne – i gościnność. Jeżeli połączymy dziedzictwo kulturowe i gościnność, to wychodzi nam polska kuchnia – zaznaczył Robert Andrzejczyk.

Aby promować lokalną kuchnię, ruszyła akcja: Polska Smakuje w turystyce. Współpraca Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Polskiej Organizacji Turystycznej ma zapewnić promocję lokalnej, zdrowej żywności. Ma też ułatwić współpracę branży turystycznej z lokalnymi producentami żywności. Również tymi najmniejszymi – zaznaczył Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

– Jeżeli któryś z właścicieli hoteli, restauracji zwróci się do jednego z 17 oddziałów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, to umożliwimy kontakt i pokierujemy do takich producentów żywności, do takich rolników – podkreślił Marcin Wroński.

Resort rolnictwa liczy, że połączenie promocji lokalnej kuchni oraz wakacji na wsi z bonem turystycznym, który otrzyma każda rodzina z dziećmi, zapewni duży sukces. Skorzystają na nim nie tylko turyści, ale także branża turystyczna i rolnicy.

TV Trwam News

drukuj