fot. PAP/Leszek Szymański

Historyczny sukces polskich służb. Udaremniono przemyt 3 ton narkotyków o wartości 3 mld zł

Polskie służby zatrzymały rekordowy przemyt narkotyków. To ponad trzy tony kokainy o wartości ponad trzech miliardów złotych.

Kokaina o wartości ponad 3 miliardów złotych przyjechała z Ekwadoru. Narkotyki miały trafić na polski i europejski rynek.

– Ponad 3 tony czystej kokainy zabezpieczone w transporcie w opakowaniach z pulpą anansową. Niezwykle wyrafinowana technologia, która miała służyć uniemożliwieniu znalezienia tych narkotyków. Jak się okazało, dla niektórych służb faktycznie było to niezwykle trudne, ale nie dla polskich służb – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

To historyczne osiągnięcie naszych służb – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

– To największy sukces w historii polskiej policji, jeżeli chodzi o wykrycie takiej ilości twardych narkotyków – wskazał.

Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie współpraca policji i Straży Granicznej.

– Zawdzięczamy to determinacji, ciężkiej pracy pionu operacyjno-śledczego morskiego oddziału Straży Granicznej i CBŚP – zaznaczył komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga.

Polskim służbom za ich profesjonalizm dziękował premier Mateusz Morawiecki.

– Poprzez ten udaremniony przemyt widać jak dbamy o bezpieczeństwo nie tylko Polaków – podkreślił.

Polskie służby będą mogli liczyć na kolejne wsparcie. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w tej sprawie. Wprowadza on m.in. motywacyjne dodatki przedemerytalne.

– Chcemy stworzyć atrakcyjne, motywacyjne systemy, tak aby funkcjonariusze, ci najlepsi, ci najbardziej doświadczeni chcieli dalej służyć obywatelom i państwu polskiemu – powiedział Mariusz Kamiński.

Dodatek w wysokości 1,5 tys. zł otrzymają funkcjonariusze po 25 latach służby. Za 28,5 roku służby dodatek wzrośnie do 2,5 tys. zł.

– To po wielkim programie, jakim jest program modernizacji służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji: 9 mld zł, w tym 6 mld zł dla polskiej policji, kolejne narzędzia wzmocnią jakość i profesjonalizm polskiej policji – podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Projekt ustawy w tej sprawie niedługo trafi do Sejmu.

TV Trwam News

drukuj