fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG: 39 osób próbowało nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi

Kolejnych 39 cudzoziemców próbowało we wtorek i dzisiaj nad ranem dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi – podała dzisiaj Straż Graniczna. Wśród migrantów, którzy chcieli się przedostać przez polsko-białoruską granicę, byli między innymi obywatele Indii i Kuby.

Straż Graniczna podała na Twitterze, że w ciągu dwóch dni odnotowano dwie próby tzw. siłowego przekroczenia granicy na terenie działania placówki Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne.

Straż Graniczna poinformowała, że we wtorek granicę próbowała sforsować 28-osobowa grupa, a dzisiaj 19-osobowa.

„Służby białoruskie przerzucały drewnianą kładkę i atakowały kamieniami” – ogłosiła Straż Graniczna.

Podlaski Oddział Straży Granicznej oznajmił w środę w komunikacie, że wtorkowa siłowa próba forsowania granicy w rejonie Dubicz Cerkiewnych miała miejsce po południu. 28-osobowa grupa osób przecięła concertinę i po przerzuconej kładce próbowała przedostać się przez granicę.

„Polskie służby skutecznie uniemożliwiły takie działanie” – poinformował POSG.

Druga siłowa próba miała miejsce dzisiaj ok. godz. 04.00.

„19 migrantów przy wsparciu białoruskich żołnierzy próbowało zniszczyć tymczasowe zabezpieczenia granicy i atakowało polskie służby kamieniami. W trakcie tego zdarzenia nikt nie ucierpiał. Wszystkie osoby zostały ujęte” – stwierdziła podlaska SG.

POSG poinformował także, że próby nielegalnego przekraczania granicy miały miejsce na terenie działania Placówek SG w Narewce, Nowym Dworze i Czeremsze.

„Zatrzymywani to obywatele Turcji, Kuby, Iraku, Syrii i Afganistanu” – powiadomiono w komunikacie.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. Rzecznik SG, por. Anna Michalska, informowała w ostatnich dniach, że budowa idzie zgodnie z planem, a plan zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca 2022 r. Takie deklaracje składają wykonawcy.

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWIA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl