fot. rzecznik prasowy CBŚP

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejnych członków gangu i przejęli kokainę wartą milion złotych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 6 członków gangu i zabezpieczyli 4 kg kokainy wartej około miliona złotych. Śledztwem objętych jest 39 osób, w tym 12 aresztowanych. Są podejrzani o wprowadzenie do obrotu co najmniej 300 kg narkotyków.

Rzecznik prasowy CBŚP, podinsp. Iwona Jurkiewicz, przekazała, że członkowie gangu mogli działać od 2020 roku w Wielkopolsce, m.in. w Koninie, Słupcy, Poznaniu czy innych okolicznych miejscowościach.

Pierwsze uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili w 2022 roku w Koninie, kiedy to zatrzymali siedem osób i zabezpieczyli 3-CMC (klefedron), marihuanę oraz amfetaminę.

„Wówczas okazało się, że sprawa jest wielowątkowa i ma skomplikowany charakter. Jeden z wątków dotyczył produkcji amfetaminy, która następnie była rozprowadzana w Koninie. Według funkcjonariuszy członkowie grupy najprawdopodobniej pozyskiwali również marihuanę, którą przemycano z Hiszpanii” – wyjaśniła rzecznik CBŚP.

Ostatnią akcję przeprowadzono pod koniec lutego 2024 roku, kiedy to w województwie wielkopolskim zatrzymano sześciu podejrzanych. U jednego z nich w Koninie policjanci zabezpieczyli cztery kilogramy kokainy o czarnorynkowej wartości około miliona złotych oraz przedmioty służące do porcjowania narkotyków. Podczas akcji policjantów CBŚP wsparli zarówno poznańscy kontrterroryści, jak i funkcjonariusze BOA.

Prokurator łódzkiego pionu do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków, głównie w postaci amfetaminy, marihuany oraz 3-CMC, potocznie zwanego kryształem. Grozi im do 12 laty pozbawienia wolności.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w ramach jednego z wątków dotyczy działalności gangu zajmującego się handlem na znaczą skalę narkotykami, głównie marihuaną, kokainą, amfetaminą, klefedronem: 3-CMC i 4-CMC.

„Jednym z wątków tego śledztwa było też przestępstwo korupcyjne powoływania się na wpływy w instytucji publicznej oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariusza publicznego zatrudnionego w jednostce samorządowej. Urzędnik przekraczał swoje uprawnienia poprzez przekazywanie informacji służbowych członkom grupy przestępczej” – przekazała PK.

Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty łącznie 94 podejrzanym, w tym udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Wobec ponad 50 osób prokurator skierował akty oskarżenia do sądu. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani wprowadzili do obrotu co najmniej 300 kg narkotyków. Na wniosek prokuratora wobec ponad 40 osób w różnym czasie stosowano tymczasowy areszt.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl