CBŚP: udaremniono wprowadzenie na rynek ponad 25 mln papierosów

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli ponad 25 mln sztuk papierosów pochodzących z przemytu; gdyby papierosy trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby 30 mln zł – dowiedziała się w piątek PAP w CBŚP.

Policjanci z warszawskiego CBŚP, współpracując z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, ustalili, że duża liczba papierosów zostanie przemycona z jednego z nielegalnych magazynów papierosów w województwie mazowieckim do Niemiec. Część ładunku miała trafić także na polski rynek.

„Na parkingu, w okolicach przejścia granicznego w Słubicach, zatrzymano ciężarówkę z podejrzanym ładunkiem. Po dokładnej kontroli, policjanci znaleźli specjalnie spreparowane skrzynie, w których ukryto 5,8 mln sztuk papierosów” – powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, w tym samym czasie funkcjonariusze CBŚP weszli do dwóch magazynów w Warszawie i nieopodal Pułtuska, gdzie znaleźli kolejne 20 mln papierosów. Towar był zapakowany w kartonowe opakowania, znajdujące się na drewnianych paletach, przygotowanych do dalszej drogi.

„Rynkowa wartość zabezpieczonych papierosów to prawie 18 mln złotych. Gdyby zostały wprowadzone do sprzedaży, straty Skarbu Państwa wyniosłyby 30 mln złotych” – powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Poinformowała, że kierowcą ciężarówki był 59-letni Polak, który został zatrzymany. Usłyszał zarzut dotyczący przestępstw karnoskarbowych. Pojazd wraz z naczepą o wartości 200 tys. złotych został zabezpieczony przez policjantów.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a funkcjonariusze CBŚP ustalają osoby odpowiedzialne za organizację tego procederu.

Jak wynika z najnowszego raportu MSWiA dotyczącego bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r., nielegalna produkcja lub przemyt, a następnie dystrybucja wyrobów tytoniowych była – obok obrotu narkotykami – jedną z najbardziej dochodowych działalności zorganizowanych grup przestępczych.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że odpowiedzialność karna grożąca za obrót papierosami, w odróżnieniu od produkcji i handlu środkami odurzającymi, jest niewspółmiernie niska w porównaniu z osiąganymi zyskami.

Według danych przedstawionych w raporcie, w 2015 r. ilość tytoniu ujawnionego przez Służbę Celną, Straż Graniczną, policję i kontrolę skarbową wyniosła 1290,6 tony, co oznacza ponadtrzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2014 r., kiedy było to 396,5 tony.

Wszystkie te służby w 2015 r. ujawniły łącznie 633 mln sztuk papierosów, które próbowano przemycić do naszego kraju. Same izby celne na wschodniej granicy Polski ujawniły przy próbach przemytu łącznie ponad 285 mln sztuk papierosów o łącznej szacunkowej wartości ponad 183 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj