fot. CBŚP

CBŚP zatrzymało 11 osób; to m.in. pseudokibice Ruchu Chorzów

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób powiązanych pseudokibicami Ruchu Chorzów tzw. Psycho Fans i inną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Dwóch podejrzanych miało okraść klub sportowy, któremu kibicowali.

Rzecznik CBŚP, nadkom. Iwona Jurkiewicz, przekazała, że w minionym tygodniu policjanci biura śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach przeprowadzili działania w województwach śląskim, opolskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

„W efekcie zatrzymano 11 osób, a trzech podejrzanych doprowadzono z aresztu śledczego, gdzie przebywali w związku z toczącymi się przeciwko nim postępowaniami. W trakcie akcji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł” – poinformowała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Prokurator przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów. 9 osób miało należeć do „Psycho Fans”, a kolejne 5 do innej zbrojnej grupy przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków w tym: 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tys. sztuk tabletek ecstasy.

Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Z ustaleń śledztwa wynika, że dwaj podejrzani w styczniu 2009 roku włamali się do pomieszczeń Ruchu Chorzów.

„Obezwładnili pracownika ochrony, zniszczyli mienie klubowe powodując straty oszacowane na blisko 7 tys. zł i skradli prawie 24 tys. zł w gotówce oraz laptop” – powiedziała nadkomisarz.

Prokuratura Krajowa podała, że „w trakcie kolejnego włamania łupem sprawców padło powyżej 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tys. euro, a innym razem 525 tys. zł w gotówce”.

Zarzuty dotyczą również wyłudzeń VAT poprzez poświadczenie nieprawdy w fakturach i tzw. zbrodni Vatowskiej oraz prania pieniędzy. Podejrzani mieli dokonać uszczupleń podatku w wysokości prawie 9 mln zł. W wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych dokumentów sprzedaży „projektów inwestycyjnych” o łącznej wartości 50 mln zł podejrzany jest m.in. Maciej M. „Maślak” i Łukasz L. „Lucky”, za co grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratury sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 11 osób, kolejne dwie zostały objęte poręczeniem majątkowym, policyjnym dozorem, mają także zakaz opuszczania kraju. Prokurator nie zastosował środków zapobiegawczych wobec jednej osoby, która odbywa obecnie karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Zatrzymania „Psycho Fansów” były kolejnymi w wielowątkowym śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. PK skierowała przeciwko pseudokibicom Ruchu Chorzów już 17 aktów oskarżenia, obejmujących 107 osób należących do grupy pseudokibiców lub z nią powiązanych. Aktualnie w sprawie podejrzanych jest 69 osób. Przedmiotem śledztwa jest działalność grupy w latach 2008-2018.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl