fot. PAP/Reprodukcja

Rocznica Poznańskiego Czerwca ‘56

Przypada dziś rocznica Poznańskiego Czerwca ‘56. To pierwszy bunt robotniczy przeciwko komunizmowi w Polsce. W jego wyniku zginęło co najmniej 58 osób.

Po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku w wielu państwach kontrolowanych przez Związek Sowiecki wybuchały protesty robotnicze. W 1956 roku także i w Polsce robotnicy zdecydowali się pokazać swoje niezadowolenie. Pierwszy był Poznań. To tu sytuacja społeczeństwa była najtrudniejsza.

– Sytuacja w powojennej Polsce była bardzo trudna. W Wielkopolsce tym bardziej była ona trudna, dlatego że tam nie doinwestowywano tego terenu. Uznawano, że są tam tereny bardziej ubogie, bardziej zacofane, które oczekują na większe doinwestowanie – powiedział dr Robert Derewenda, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

To efekt planu sześcioletniego, który zakładał szeroką industrializację skupioną na przemyśle ciężkim. Robotnikom w Wielkopolsce zamrożono płace, podwyższając jednocześnie surowe już normy pracy. Średnia płaca była w tym regionie o 8 proc. niższa od średniej ogólnokrajowej. Robotnicy chcieli lepszego życia.

– Najpierw pojechała delegacja do Warszawy. Tam wiceminister, powiedzmy, że zgodził się z częścią postulatów, ale kiedy spotkał się z robotnikami w Poznaniu, to już nie utrzymał tego w mocy, czyli można powiedzieć, że zaprzeczył swoim własnym słowom – podkreślił dr Robert Derewenda.

To wzbudziło bunt pracowników zakładów Hipolita Cegielskiego, którzy rankiem 28 czerwca wyszli na plac Józefa Stalina. Stopniowo dołączali robotnicy z innych zakładów. Jednak władza ludowa nie chciała rozmawiać ze społeczeństwem.

– Rozmowy miały odbywać się przez karabiny i użyto ogromnych jednostek wojska, ponad 300 czołgów, ok. 900 wozów przeciwko tym robotnikom, którzy domagali się po prostu lepszego życia w Poznaniu – zaznaczył historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Walki uliczne zakończyły się 30 czerwca. W ich wyniku zginęło blisko 60 osób, a 600 zostało rannych. W trakcie walk protestujący zwrócili broń przeciwko władzy. Dlatego też Poznański Czerwiec jest uznawany przez historyków za ostatnie powstanie zbrojne w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl