fot. PAP/EPA

Grecja otworzy banki w poniedziałek

Banki w Grecji, zamknięte od 29 czerwca, zostaną otwarte w poniedziałek, ograniczenia w wypłatach będą znoszone stopniowo – podał w czwartek grecki wiceminister finansów Dimitris Mardas. Poprzednio informowano, że banki będą nieczynne do czwartku włącznie.

Ministerstwo uzasadniło kolejne przedłużenie wakacji bankowych „koniecznością ochrony systemu finansowego i greckiej gospodarki z powodu braku płynności”.

Mardas oświadczył, że po otwarciu banki prawdopodobnie nieco złagodzą restrykcje nałożone na wypłaty gotówki. Władze sprawdzają możliwość wprowadzenia kumulacji wypłat i limitów tygodniowych w miejsce ograniczenia dziennego.

Jeśli ktoś nie chce pobierać 60 euro w poniedziałek, a chce zrobić to we wtorek, będzie mógł naraz wyciągnąć 120 euro lub 180 w środę – powiedział Mardas w telewizji ERT.

Dodał, że obecnie jest to sprawdzane, ale prawdopodobnie jest to „technicznie możliwe”.

Obecnie limit wypłat z bankomatów jest utrzymany na poziomie 60 euro dziennie. Restrykcje wprowadzono po masowych wypłatach oszczędności przez Greków zaniepokojonych sytuacją kraju.

W czwartek, po przyjęciu przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wymaganych przez wierzycieli, Europejski Bank Centralny poinformował o zwiększeniu finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance – ELA).

PAP/RIRM

drukuj