Grecja gotowa na porozumienie z Niemcami ws. odsyłania uchodźców

Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec – oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego „Financial Timesa”.

„Nie jesteśmy przeciwko pewnej liczbie powrotów z Niemiec, jeśli to pozwoli wysłać sygnał do przemytników ludzi”, że Europa jest zdecydowana stawić czoło nielegalnej imigracji – powiedział Cipras brytyjskiemu dziennikowi.

„Nie byłoby sprawiedliwe”, aby każdy uchodźca przybywający do Europy, osiedlał się w Niemczech – dodał.

„Należy poszukiwać rozwiązania na gruncie prawa międzynarodowego, aby rozłożyć ten ciężar i skończyć z niesprawiedliwością, jaka dotyka kraje znajdujące się na pierwszej linii, w tym także Niemcy” – podkreślił szef greckiego rządu.

Jego wypowiedzi zdają się pośrednio potwierdzać doniesienia, że Niemcy zaproponowały Grecji, Włochom i innym krajom członkowskim Unii Europejskiej, do których uchodźcy przybywają w pierwszej kolejności, zawarcie dwustronnych porozumień w sprawie odsyłania tych spośród nich, którzy złożyli tam pierwsze prośby o azyl.

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się szczyt UE, na którym podzieleni w sprawie podejścia do migracji szefowie państw i rządów mają próbować znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl