PAP/EPA.

A. Duda: Reforma nie dotknie polskich szkół na Łotwie

Reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół w tym kraju – takie zapewnienie od premiera Łotwy usłyszał prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił o tym na czwartkowym spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Łotwie.

„Rozmawiałem wczoraj – i małżonka też rozmawiała – z panem premierem. Pan premier nas zapewnił, że zbliżająca się reforma szkolnictwa na Łotwie nie dotknie szkół polskich” – powiedział Andrzej Duda na spotkaniu w Daugavpils (Dyneburgu).

Podkreślił, że polskie szkoły „reprezentują bardzo wysoki poziom” i chcą do nich chodzić i uczyć się polskiego „także dzieci, które z polskością do niedawna nie miały nic wspólnego”.

Dziękował działaczom polonijnym za starania na rzecz utrzymania kultury przodków.

„Jesteście społecznością, która tu, na Łotwie jest ceniona” – zwrócił się do uczestników spotkania.

Prezydent powiedział, że bardzo się cieszy, że „w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą, ale także uzyskania niepodległości przez Łotwę” może spotkać się z przedstawicielami Polonii mieszkającej w tym kraju.

Wyraził satysfakcję, że obecnie, tak jak w 1920 r., bezpieczeństwa Łotwy bronią również polscy żołnierze. Polski pododdział wchodzi w skład sił rozmieszczonych na wschodniej flance w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP).

PAP/RIRM

drukuj