Od początku roku ponad 3 tys. pożarów lasów

Od początku roku strażacy gasili w całym kraju ponad 3 tys. pożarów lasów, tylko w czerwcu – 564. Najwięcej w mazowieckim, kujawsko-pomorskim świętokrzyskim i wielkopolskim. Przede wszystkim były to pożary ściółki. Najczęstszą przyczyną pojawienia się ognia jest działanie człowieka.

W Polsce na 10 pożarów 9 spowodowanych jest właśnie przez człowieka zwraca uwagę starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego PSP.

– Apelujemy wraz z leśnikami, aby – biorąc pod uwagę zapowiedzi synoptyków o gwałtownym wzroście temperatury, co na pewno spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach – pamiętać o tym, by nie wyrzucać niedopałków, nie rozpalać ognisk i grilla. Należy także pamiętać o tym, że w lesie wolno poruszać się tylko drogami, które są udostępnione dla ruchu publicznego, czyli te, na których stoją znaki drogowe – mówił Paweł Frątczak.

Wystarczy kilka dni, aby nastąpił gwałtowny wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Gdy w ciągu pięciu kolejnych dni wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc. wprowadza się zakaz wstępu do lasu.

RIRM

drukuj