fot. pixabay.com

Mazowsze/ PSP: ostatniej doby doszło do 130 pożarów traw i 12 pożarów lasów

Ostatniej doby na terenie Mazowsza doszło do 130 pożarów traw oraz 12 pożarów lasów – poinformował w niedzielę rzecznik mazowieckiej PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski. Od początku roku mazowieccy strażacy odnotowali już ponad 2,2 tys. pożarów traw.

Z danych przekazanych przez mazowiecką straż pożarną wynika, że od początku roku w województwie mazowieckim doszło do 2239 pożarów traw oraz 205 pożarów w lasach. Jak dodano, 130 pożarów traw oraz 12 pożarów w lasach wybuchło w ciągu ostatniej doby.

13 marca ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem „STOP pożarom traw”. Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

Strażacy ostrzegają, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, zaś prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h.

„W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania” – podkreślił w rozmowie z Kierzkowski.

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 tys. 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 tys. 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł. PSP odnotowała również prawie 9 tys. pożarów lasów. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl