Wysoki stopień zagrożenia pożarami

W lasach w całej Polsce rośnie zagrożenie pożarowe. O zachowanie szczególnej ostrożności apelują strażacy i leśnicy. Strażnicy leśni z Gdańska dogaszają pożar, który wybuchł kilka dni wcześniej.

– Najprawdopodobniej było to zaprószenie ognia. Ktoś nieostrożnie obchodził się z ogniem. Wyrzucił niedopałek papierosa lub w jakiś inny sposób zaprószył ten pożar. (…) Spaliło się około pół hektara lasu, poszycia leśnego. Teraz codziennie trzeba przyjeżdżać, bo gdzieniegdzie się jeszcze tli. Pożar wybucha od nowa – powiedział Wiesław Różankiewicz, Strażnik Leśny Nadleśnictwo Gdańsk.

Przy tak wysokich temperaturach i niskiej wilgotności opanowanie pożaru jest bardzo trudne. Leśnicy i strażacy apelują o szczególną ostrożność. Tym bardziej, że trzeci – najwyższy – stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w większości regionów Polski.

– Tym zagrożeniem objęta jest dyrekcja szczecińska, szczecinecka, gdańska, olsztyńska, lubelsko-radomska i częściowo dyrekcja krośnieńska – wyjaśnił Andrzej Skulski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Warto zatem przypomnieć podstawowe zasady zachowania w lesie.

– Powstrzymajmy się od palenia papierosów, palenia ognisk, grilli i nie zostawiajmy szklanych opakowań, które tez mogą zadziałać jak soczewka i wzniecić pożar – powiedział Wiesław Różankiewicz, Strażnik Leśny Nadleśnictwo Gdańsk.

Ogniska i grille można palić tylko w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach albo w odległości co najmniej stu metrów od lasu. Jeśli zauważamy ogień w lesie, powinniśmy to natychmiast zgłosić na numer alarmowy 112 lub straży pożarnej: 998.

– 80% pożarów zgłaszanych jest przez osoby postronne niezwiązane z lasami. Jak zwykle na numer alarmowy. Wówczas uruchamiane są służby i ochotniczej straży pożarnej i państwowej straży pożarnej, i w ścisłej współpracy ze strażą leśną i nadleśnictwami – stwierdził Andrzej Skulski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Lasy do których mamy nieograniczony dostęp są naszym narodowym bogactwem, dlatego każdy powinien o nie dbać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl