Rząd zapowiada walkę z ASF
Rząd zapowiada zdecydowaną walkę z afrykańskim pomorem świń. Ma to związek z kolejnymi przypadkami ASF w Polce. W miniony weekend stwierdzono dwunaste ognisko tej choroby u trzody chlewnej od początku występowania wirusa w naszym kraju czyli od 17 lutego 2014 roku.
Główny lekarz weterynarii apeluje do rolników o nienabywanie świń z niewiadomego źródła.
Dwunaste ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w gospodarstwie w gminie Bielsk Podlaski. W gospodarstwie, w którym wykryto ASF, były 34 świnie. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane.
Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa. Sprawa jest poważna, bo po zbadaniu ponad tysiąca próbek pobranych od świń z ognisk choroby, wszystkie próbki miały wynik ujemny – mówi główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski.
– Najprawdopodobniej – dochodzenie jest ciągle prowadzone – ogniska są spowodowane czynnikiem ludzkim, czyli przeniesieniem wektora wirusa przez człowieka, który handlował prosiętami – wyjaśnił Włodzimierz Skorupski.
Zawiadomienie w tej sprawie zostało już złożone do Prokuratora Generalnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Aby wykluczyć czynnik ludzki przy pojawianiu się kolejnych ognisk wiceszef resortu rolnictwa Rafał Romanowski zapowiada podjęcie wspólnych działań wszystkich służb w celu ściślejszego przestrzegania wszystkich wymagań dotyczących bioasekuracji.
– Żeby Służby Weterynaryjne otrzymały odpowiednie wsparcie w zakresie monitorowania ruchu zwierząt, dlatego policja i inspekcja transportu drogowego w zakresie transportu tak zwanego dużego, ciężarowego też na bieżąco będzie wspierała nasze służby weterynaryjne i będzie monitorowała na terenie całego kraju ruch zwierząt trzody chlewnej – poinformował Rafał Romanowski, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W chwili obecnej w każdym z powiatów województwa podlaskiego zostali powołani przez policję koordynatorzy do spraw współpracy ze służbami – mówi zastępca Komendanta Głównego Policji inspektor Jan Lach.
– Wspieramy lekarzy powiatowych w zakresie kontroli przestrzegania procedur w zakresie obrotu zwierzętami. Kontrolujemy miejsca gdzie ten obrót następuje. Również zwiększyliśmy liczbę patroli ruchu drogowego w zakresie kontroli transportów przemieszczających się – podkreślił inspektor Jan Lach.
Wzmożone zostały także kontrole prowadzone przez Inspekcje Transportu Drogowego w zakresie przewozu zwierząt – podkreśla Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
– Te kontrole prowadzimy na terenie całego kraju. Wszyscy wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego otrzymali polecenie prowadzenia intensywnych kontroli – skomentował Alvin Gajadhur.
Służba Celna w I półroczu zakwestionowała 34 tony żywności pochodzenia zwierzęcego, która była przewożona niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory. Strefa obejmuje nie tylko województwo podlaskie ale także lubelskie i mazowieckie.
TV Trwam News/RIRM