Marszałek Sejmu przybył do Wilna na obchody Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przybył w sobotę do Wilna, gdzie w niedzielę weźmie udział w obchodach Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy. Podczas wizyty planowane są rozmowy m.in. z przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem.

Marek Kuchciński będzie uczestniczył w zaplanowanych na niedzielę na godzinę 10:00 (godz. 09:00 czasu polskiego) uroczystościach w litewskim Sejmie, gdzie wygłosi przemówienie. Następnie o godzinie 12:00 marszałek weźmie udział w ceremonii podniesienia flag państw bałtyckich na Placu Niepodległości w Wilnie.

W ramach uroczystych obchodów – wraz z przewodniczącym Sejmu Litwy – Marek Kuchciński weźmie także udział we Mszy św. zaplanowanej na godzinę 13:00 w Katedrze Wileńskiej.

Marszałek Sejmu przybył na Litwę na zaproszenie Viktorasa Pranckietisa; w Wilnie planowane jest spotkanie obu polityków.

Markowi Kuchcińskiemu towarzyszą przedstawiciele klubów parlamentarnych: Tomasz Latos (PiS), Tadeusz Aziewicz (PO) oraz Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).

Kancelaria Sejmu wskazała, że kontakty na szczeblu przewodniczących parlamentów Polski i Litwy są w ostatnim okresie „bardzo ożywione”.

Przypomniano, że Viktoras Pranckietis 1 marca odwiedził Warszawę w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej. Przemówienie, które wygłosił wtedy w Sejmie, było pierwszym w XXI wieku wystąpieniem przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby.

„Historia nasze narody na przemian łączyła i dzieliła, jednak przez cały czas więcej było w niej wspólnego niż dzielącego” – mówił wówczas Viktoras Pranckietis.

Przypomniał też o zbliżającej się 450. rocznicy Unii Lubelskiej, która przypada w 2019 roku.

We wrześniu ubiegłego roku z wizytą w Wilnie przebywał marszałek Marek Kuchciński, który przemawiał wówczas na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu. Mówił o znaczeniu sojuszu obu państw i wartości współpracy Warszawy i Wilna.

„Przeszłość uczy nas, że wtedy, gdy byliśmy razem, byliśmy wielcy i silni. Potrafiliśmy decydować o losach Europy” – podkreślał marszałek Sejmu.

Kancelaria Sejmu wskazała, że Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy obchodzony jest od 11 marca 1990 r. W tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie wybranej w wolnych wyborach Rady Najwyższej Litwy oraz proklamowano Państwo Litewskie. Podczas pierwszego posiedzenia Rada uchwaliła akt w sprawie odrodzenia niepodległego Państwa Litewskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl