Litwa/Premier Skvernelis: studia polonistyczne zostaną zachowane

Na Litwie zostaną zachowane studia polonistyczne oraz przygotowujące nauczycieli do szkół z polskim językiem nauczania – zapewnił w Wilnie premier Saulius Skvernelis marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

„Premier (…) zapewnił polską delegację, że na Litwie zostaną zachowane studia polonistyki oraz studia przygotowujące nauczycieli wykładających w języku polskim. Te ostatnie zostaną przeniesione z Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych na Uniwersytet Wileński” – poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.

„Najbardziej zależy nam, by utrzymać możliwość studiów w kierunku pedagogicznym i to ma być zachowane” – powiedział PAP marszałek Stanisław Karczewski po spotkaniu z wykładowcami polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego oraz Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych.

Zaznaczył, że „deklaracja złożona przez pana premiera wydaje się iść w dobrym kierunku”, a „jeśli chodzi o szczegóły, to strony między sobą muszą ustalić, jaka forma będzie najdogodniejsza”.

Marszałek pozytywnie ocenił propozycję powołania polsko-litewskiej grupy roboczej ds. polskiej edukacji na Litwie. W ocenie Stanisława Karczewskiego taka grupa powinna być powołana jak najszybciej.

„Myślę, że w wyniku tych rozmów dojdzie do dobrych rozwiązań” – powiedział.

Stanisław Karczewski poinformował, że w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia spotka się z minister Anną Zalewską i wicepremierem Jarosławem Gowinem.

„Będę rozmawiał o tych problemach, a także prosił, by jak najszybciej oddelegowali do tej komisji swoich przedstawicieli” – powiedział.

Marszałek wyraził przekonanie, że wzmacniające się relacje gospodarcze, handlowe, inwestycyjne między Polską a Litwą przełożą się na rozwiązywanie problemów litewskich Polaków.

Jednym z takich problemów jest kwestia przyjęcia przez litewski parlament ustawy o pisowni nazwisk polskich. Przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis poinformował w piątek, że „w tej kwestii mamy oponentów”.

Stanisław Karczewski wyraził z kolei „chęć przyjazdu i rozmowy z oponentami”.

„Myślę, że jeśli tylko będzie sygnał ze strony litewskiej, przyjadę i będę rozmawiał z posłami i będę wyjaśniał, o co nam chodzi” – powiedział.

Marszałek Senatu RP uczestniczył w Wilnie w rozstrzygnięciu 29. Olimpiady Języka Polskiego na Litwie, która jest współfinansowana m.in. ze środków reprezentowanej przez niego instytucji. Dla laureatów konkursu Senat ufundował prezenty – tablety, laptopy, czytniki e-booków. Dodatkowo Karczewski przekazał książki wydane z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Dwudniową wizytę na Litwie przewodniczący Senatu zakończył, składając wieniec na Cmentarzu na Rossie na grobie serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożył również kwiaty w Ponarach przy pomniku ofiar polskich i żydowskich z czasów II wojny światowej.

W piątek, w pierwszym dniu wizyty, marszałek spotkał się z przewodniczącym Sejmu Litwy Pranckietisem i premierem Litwy Skvernelisem, a w Domu Kultury Polskiej w Wilnie uczestniczył w premierze spektaklu pt. „Marszałek: żołnierz z ducha”, poświęconego Józefowi Piłsudskiemu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl