Litwa – Polacy apelują o przywrócenie nadawania polskiej TV

Polski Klub Dyskusyjny działający w Wilnie zaapelował o rozważenie możliwości nadawania na Litwie programów Telewizji Polskiej jako przeciwwagi dla transmitowanych tu kanałów rosyjskiej TV, powszechnie oglądanych przez litewskich Polaków.

„List otwarty w tej sprawie wystosowaliśmy do polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, TVP, a także do Litewskiej Komisji ds. Radia i Telewizji i litewskiej telewizji publicznej LRT” – poinformował Aleksander Radczenko z Polskiego Klubu Dyskusyjnego.

W liście przypomina się, że w kwietniu br. na Litwie na trzy miesiące zostało wstrzymane nadawanie rosyjskiego kanału telewizyjnego RTR Planeta, gdyż uznano, że telewizja ta podsyca nastroje wojenne i narusza zasady emisji. Wcześniej, z podobnych powodów, została wstrzymana emisja NTV-Mir Lithuania i Ren-TV Baltic.

Zdaniem Polskiego Klubu Dyskusyjnego „same zakazy retransmisji rosyjskich propagandowych kanałów nie wystarczą”. „Odtrutką na rosyjską propagandę może być tylko obiektywna informacja prezentowana w języku litewskim, ale też w językach mniejszości narodowych” – czytamy w liście.

PKD wyraża opinię, że miejsce rosyjskich kanałów powinna zająć Telewizja Polska, i że rezygnacja w połowie lat 90. ubiegłego wieku z retransmitowania na Litwie programu TVP1 i pozostawienie jedynie TVP Polonia, było „błędem o katastrofalnych skutkach”. Klub wskazuje, że miejsce Telewizji Polskiej w polskich domach na Litwie zajęły głównie kanały telewizji rosyjskich.

Rosyjska propaganda – docierająca na Litwę głównie kanałami rosyjskich telewizji, stanowiących do 30 proc. wszystkich programów retransmitowanych w tym kraju – wzbudza niepokój władz Litwy. W przyszłym tygodniu Sejm Litwy przystąpi do omawiania proponowanej przez prezydent nowelizacji ustawodawstwa dotyczącego walki z wrogą propagandą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl