Polska prowadzi działania dyplomatyczne dot. reformy wymiaru sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek przewodniczącemu Komisji Europejskiej tzw. „białą księgę” dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Za tydzień w Brukseli odbędzie się na ten temat specjalne seminarium dla państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polski rząd prowadzi działania dyplomatyczne, które mają wytłumaczyć europejskim krajom reformę polskiego sądownictwa – powiedział prawnik Marcin Jakóbczyk.

– Robi wszystko, żeby tę sytuację nawet nie tyle naprawić, co wyprostować pewne błędy wynikające raczej z tzw. szumu komunikacyjnego – wskazał Marcin Jakóbczyk.

Pierwsze zastrzeżenia wobec reformy polskiego sądownictwa Komisja Europejska miała jeszcze zanim zostały zakończone prace nad ustawą.

 – Wszelkie wyrywkowe, cząstkowe informacje są niepełne i nie pozwalają wypracować całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne – mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Zaprezentowana przez niego „biała księga” ma wyjaśnić europejskim przywódcom konieczność wprowadzenia zmian – zaznaczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

– Zawiera w sobie szereg informacji, dzięki którym będzie możliwa merytoryczna dyskusja z naszymi partnerami zagranicznymi – zaznaczył Michał Dworczyk.

„Biała księga” nie przekonuje jednak opozycji.

– Tam nie ma nic, co mogłoby uzasadnić przyjęcie ustawy o KRS. Jeżeli pierwszym argumentem jest to, że do sądownictwa jest niskie zaufanie w Polsce, to ja obawiam się, czy Jarosław Kaczyński nie będzie zaraz chciał zlikwidować parlamentaryzmu, bo do Sejmu jest najniższe zaufanie społeczne ze wszystkich instytucji – komentował poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej.

– W sensie takim „atmosferycznym”, jak to powiedział ostatnio pan Szczerski, to dobry ruch. Bo on pokazuje, że polski rząd jest gotowy na dyskusję i przedstawia swoje argumenty, oczekując argumentów z drugiej strony. Natomiast ta „biała księga” nie załatwi sprawy – mówił Grzegorz Długi z Kukiz‘15.

Komisja Europejska zna polskie prawo i oczekuje rozwiązań, które sama zaproponowała – powiedział poseł PO Rafał Grupiński.

– Ktoś próbuje zrobić z ludzi, jednak inteligentnych i doświadczonych, europejskich idiotów – stwierdził Rafał Grupiński.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaznacza jednak, że reforma sądownictwa nie zostanie cofnięta.

– Trudno sobie wyobrazić jakieś radykalne zmiany i cofnięcie się do sytuacji sprzed dwóch, trzech lat. To byłoby zbyt trudne i dlatego oczekujemy zrozumienia naszego systemu oraz porównania, czy on rzeczywiście łamie standardy niezależności sędziów czy nie. My twierdzimy, że nie – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

Za tydzień w Brukseli odbędzie się specjalne seminarium dla państw Unii Europejskiej. Tematem będą zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Wczoraj sankcjom wobec Polski sprzeciwiły się kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj