fot. PAP/Leszek Szymański

Premierzy Polski i Litwy opowiedzieli się za pogłębieniem współpracy

Premierzy Polski i Litwy opowiedzieli się za pogłębieniem współpracy. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przebywa z jednodniową wizytą roboczą na Litwie. W Wilnie spotkał się ze swoim odpowiednikiem na Litwie Sauliusem Skvernelisem.

Politycy rozwiali między innymi na temat przyszłego unijnego budżetu oraz wspólnej polityce obronnej. Obok tego pojawiły się także kwestie gospodarcze.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jak i Litwa podobnie patrzą na wiele spraw w Europie. Pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze, kulturowe oraz w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa – podkreślił szef polskiego rządu.

– Polska uczestniczy w misjach zapewnienia bezpieczeństwa na niebie krajów bałtyckich. W Polsce obecni są litewscy oficerowie. To pokazuje, jak głęboko została posunięta nasza współpraca w kwestii bezpieczeństwa. Odpowiadając na zaproszenie konsultacji międzyrządowych, chciałbym, żeby takie konsultacje się odbywały. Doprowadzą one do tego, że nasza współpraca będzie na jeszcze wyższym poziomie, a to jest potrzebne do tego, byśmy wspólnie mogli realizować nasze interesy, również te w Europie – powiedział.

Premier Saulius Skvernelis przyznał, że nigdy nie było tak dobrych stosunków między rządami Polski i Litwy jak teraz. Jak stwierdził, „postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na kolejny szczebel”. Na początku przyszłego roku możliwe jest wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy.

RIRM

drukuj