Warszawa: trwa spotkanie premiera z wiceszefem KE

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Rozmowy polityków dotyczą praworządności w Polsce. Odbywają się one w ramach prowadzonej przez KE procedury z art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Podczas ostatniej debaty nt. Polski w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans zaapelował do rządu w Warszawie o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. Jego zdaniem dotychczasowe korekty w reformach, chociaż idą w dobrym kierunku, są niewystarczające.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski uważa, że F. Timmermansowi nie chodzi o rozwiązanie sytuacji.

– Chodzi generalnie o to, żeby – przepraszam za kolokwializm – „grillować” Polskę tak długo, jak można. Sam przewodniczący frakcji chadeckiej (Manfred – red.) Weber w Warszawie powiedział, że w interesie opozycji, tej totalnej, jest, ażeby ten spór trwał jak najdłużej. I również w interesie niektórych krajów członkowskich. Był szczery do bólu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Bo im dłużej, tym bardziej Polska stojąca na cenzurowanym, oskarżana, molestowana, ma mniejsze możliwości manewru, jeśli chodzi o kluczowe sprawy, takie jak migracja czy budżet – wskazuje Jacek Saryusz-Wolski.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 Traktu o Unii Europejskiej w grudniu 2017 roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

RIRM

drukuj