fot. Krystian Maj/KPRM

Premier RP przedstawił działania pomocowe dla branży rozrywki, fitness i gastronomii, a także sprzedawców na targach i bazarach

Zwolnienie ze składki ZUS za listopad czy brak opłaty targowej za przyszły rok to niektóre ułatwienia rządu dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś działania pomocowe dla branży rozrywki, fitness, gastronomii, a także sprzedawców na targach i bazarach. 

Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych.

– Wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, żeby również zostały objęte naszym programem wsparcia – mówił Mateusz Morawiecki.

W tym kontekście premier mówił m.in. o gastronomii, ale także firmach z branży rozrywki, fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach.

– Po pierwsze, dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składek ZUS za listopad. Po drugie, wdrażamy postojowe, czyli dopłatę z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach. Po trzecie, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla małych i mikrofirm, które wpadły w bardzo trudną sytuację – podkreślił premier.

Kolejne ułatwienie dotyczy zwolnienia z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów.

– Jeżeli będzie konieczne przedłużenie tych obostrzeń, to również na grudzień, na styczeń, na kolejne miesiące dokonamy odpowiedniej decyzji w odpowiednim czasie, żeby wsparcie było dostępne dla wszystkich przedsiębiorców – powiedział szef rządu.

– Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki. Proponowany deficyt w nowelizacji budżetu na ten rok wynosi 109 mld złotych. To pozwoli nam na zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej – dodał Tadeusz Kościński, minister finansów.

W najbliższy czwartek wicepremier Jarosław Gowin spotyka się z Radą Dialogu Społecznego oraz z Radą Przedsiębiorczości. Zaznaczył, że razem z pracodawcami i związkami zawodowymi będzie dyskutował nad strategiami rozwojowymi i przeciwdziałania negatywnym gospodarczym skutkom.

– Pracujemy nad rozmaitymi strategiami uwzględniającymi różne scenariusze rozwoju pandemii, strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat – podsumował Jarosław Gowin.

Wartość wsparcia dla przedsiębiorców to 1 mld 800 mln zł, dotyczy ponad 170 tys. firm zatrudniających ponad 400 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl