fot. pixabay

Coraz więcej chorych na koronawirusa w Europie

W ostatnich dniach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzanych poza Chinami przewyższa liczbę nowych zakażeń diagnozowanych w tym kraju. Pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono w Argentynie.

Władze w Pekinie nasilają kontrolę osób przybywających do Chin, by zmniejszyć ryzyko przywleczenia infekcji z zagranicy. Władze Korei Płd. poinformowały o ponad 500 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Korea Południowa jest największym ogniskiem epidemii na świecie poza Chinami. Tam do pogorszenia sytuacji przyczyniły się masowe infekcje wiązane z ruchem religijnym, którego wyznawcy zarazili się wirusem podczas nabożeństw w mieście Daegu.

– W Daegu jest około 2300 pacjentów z zakażeniem koronawirusem, którzy oczekują na przyjęcie do szpitala lub centrum leczenia. Rząd udostępnia wszystkie możliwe zasoby, aby zwiększyć liczbę centrów leczenia dla pacjentów w Daegu, którzy czekają w swoich domach – powiedział Kim Kang-Lip, wiceminister zdrowia Korei Południowej.

Prezydent Mun Dze In przepraszał publicznie za braki maseczek higienicznych w sklepach i obiecał wsparcie dla małych firm borykających się ze skutkami epidemii koronawirusa. Mun ogłosił plany przeznaczenia prawie 25 mld dolarów na działania pośrednio i bezpośrednio związane z odpowiedzią epidemiologiczną.

– Rozumiemy, że gospodarka znajduje się w stanie wyjątkowym, dlatego całą naszą politykę skupiamy na minimalizowaniu skutków ekonomicznych, szczególnie w przypadku wrażliwych sektorów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób prowadzących działalność na własny rachunek – mówił Hong Nam-Ki, minister gospodarki finansów Korei Południowej.

W Japonii z powodu koronawirusa odwołuje się kolejne imprezy. Pojawiły się głosy, że zaplanowane na koniec roku igrzyska olimpijskie mogą zostać odwołane.

– Rząd będzie ściśle współpracować z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i biurem w Tokio, aby kontynuować przygotowania do organizacji Igrzysk – stwierdził szef gabinetu japońskiego premiera.

Koronawirus pojawił się także w USA. Do 9 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w stanie Waszyngton, 27 osób jest zakażonych. Według lokalnej służby zdrowia większość przypadków śmiertelnych wystąpiła w domu opieki na przedmieściu Seattle. Zmarli to osoby w podeszłym wieku albo bardzo schorowane. Niewykluczone, że Stany zdecydują się też odciąć podróże do regionów, gdzie jest koronawirus.

– Obserwujemy bardzo uważnie Włochy, Koreę Południową, a nawet Japonię. Podejmiemy właściwą decyzję w odpowiednim czasie – zaakcentował Donald Trump.

W Europie najwięcej zakażonych koronawirusem jest we Włoszech. Tam zmarło 79 osób. Do 51 zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii. O czwartym przypadku zakażenia poinformowano na Białorusi. W Belgii zdiagnozowano pięć nowych zachorowań. W Hiszpanii odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny spowodowany koronawirusem. Bank Światowy ogłosił, ze przeznacza 12 mld dolarów na pomoc krajom walczącym ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa. Pomoc może być w razie potrzeby zwiększona.

 

TV Trwam News

drukuj