fot. PAP/EPA

Zdrowieje co trzecia osoba na świecie zarażona koronawirusem  

Co trzecia osoba zarażona koronawirusem wyzdrowiała. Spośród 3 mln zakażeń na całym świecie lekarze wyleczyli milion pacjentów. 230 tys. chorych zmarło. Świat odmraża gospodarkę.

Wraz z początkiem miesiąca Europa znosi część restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.

– Postanowiliśmy ponownie otworzyć place zabaw, muzea, galerie, pomniki, ogrody zoologiczne i botaniczne z pewnymi ograniczeniami. Różne landy będą decydować indywidualnie – oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W ciągu tygodnia zapadnie także decyzja w sprawie placówek edukacyjnych.

– 6 maja ocenimy koncepcje ministrów edukacji, młodzieży i sportu i zdecydujemy, w jakiej kolejności, i w jaki sposób można ponownie otworzyć szkoły, przedszkola i niektóre imprezy sportowe – dodała Angela Merkel.

Imprezy masowe będą zakazane w Niemczech do końca sierpnia. We Francji Liczba hospitalizowanych spadła w ciągu ostatniej doby o 500 osób.

– Powoli, ale stale zmniejsza się zapotrzebowanie na łóżka na oddziałach intensywnej terapii, co ma zasadnicze znaczenie dla obciążenia szpitali i mobilizacji wszystkich zasobów ludzkich – powiedział minister zdrowia Francji Jerome Salomon.

Mniejsza liczba zakażeń oznacza także stopniowe odmrażanie gospodarki. Od 11 maja Francja otworzy sklepy i targowiska. Tydzień później dzieci pójdą do szkół. Tego samego dnia we Włoszech działalność wznowią muzea, wystawy i biblioteki. W regionie Kalabri – na południu Włoch – lokale gastronomiczne otwarto już w czwartek (30 kwietnia).

– Musimy żyć, nie możemy pozostać zamknięci w naszych domach – zaznaczył właściciel restauracji we Włoszech Alberto Ianelli.

W Hiszpanii, gdzie odnotowano w czwartek najmniejszy przyrost nowych zakażeń od sześciu tygodni, w poniedziałek zostaną otwarte salony fryzjerskie.

– Ponowne otwieranie ogródków w restauracjach i barach będzie miało 30-procentowe ograniczenie miejsc. Otwieranie hoteli i domów turystycznych w pierwszej fazie wykluczy obszary wspólne i będą istniały pewne ograniczenia – mówił premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Restrykcje znoszone są także w USA, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 2 tys. osób. W amerykańskim stanie Georgia pracują zarówno fryzjerzy jak i kelnerzy. Wszyscy w maseczkach. Gospodarkę stopniowo odmraża także Floryda.

– W przypadku restauracji pozwolimy na siedzenie na zewnątrz, z dystansem społecznym dwóch metrów między jednym a drugim stolikiem. W środku może być dostępna jedna czwarta stolików również z zalecanym odstępem – wskazał gubernator stanu Floryda Ron Desantis.

Polska, podobnie jak inne państwa, zniesie część restrykcji z początkiem tego tygodnia, w poniedziałek – 4 maja.

TV Trwam News

drukuj