PAP/Tomasz Gzell

Polska oddala widmo lockdownu

Polska oddala od siebie widmo lockdownu. Wicepremier Jarosław Gowin wyraża nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się odmrozić kolejne branże. Przedsiębiorcy podtrzymują swój sprzeciw wobec niektórych decyzji rządu. Liczą też na szybką pomoc. Tej na razie nie ma – jest tylko w deklaracjach polityków.

Rząd w ostatnich tygodniach krok po kroku zamykał kolejne branże. Ucierpieli właściciele siłowni i klubów fitness, właściciele hoteli, a także gastronomia. Do tego dochodzi branża meblarska i sklepy budowlane. Na razie udało się odepchnąć widmo pełnego lockdownu i narodowej kwarantanny.

– Dane z tego tygodnia sprawiają, że w najbliższych dniach, nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Narodowa kwarantanna miała ograniczać mobilność Polaków. Wiązałaby się także z kolejnymi konsekwencjami dla firm. Na razie tych konsekwencji udało się uniknąć, ale słowo na razie nie oznacza, że wszystko zacznie wracać do normy. Plany na przyszłość, dość odważnie, kreśli już wicepremier Jarosław Gowin.

– Skala zakażeń przestała rosnąć. Mam nadzieję, że sukcesywnie w najbliższych tygodniach będziemy mogli odmrażać przynajmniej niektóre z branż dotkniętych obostrzeniami – podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, w TVP Info.

Do tej pory nie wszystkie obostrzenia były dla przedsiębiorców zrozumiałe. Jarosław Gowin rekomenduje premierowi w pierwszej kolejności otwarcie branży meblarskiej. Większe oczekiwania ma Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Myślę, żeby na początek rząd wycofał się ze szkodliwej – moim zdaniem -regulacji zamykania sklepów sportowych, sklepów RTV, AGD czy sklepów meblowych – zaznaczył Cezary Kaźmierczak, przewodniczący Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rząd pracuje nad pakietem rozwiązań pomocowych dla firm. Szczegółowe regulacje negocjuje z Komisją Europejską. Na razie jest mowa o umorzeniu części subwencji z tarczy finansowej, a także o dopłatach do miejsc pracy i zwolnieniu ze składek ZUS.

– Rząd nad czymś tam pracuje. Myślę, że przynajmniej tydzień, 10 dni temu powinniśmy mieć szczegóły dotyczące głównego aspektu pomocy. Przedsiębiorcy czuliby się lepiej – wskazał Marek Zuber, ekonomista.

Ekonomista zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy powinni znać więcej szczegółów, kiedy i na jakie środki mogą liczyć. Nowa tarcza 3.0 ma być bardziej precyzyjna.

– Ten pakiet, który jest proponowany firmom, jest dość obszerny i adekwatny – powiedział Cezary Kaźmierczak.

Do przedsiębiorców ma trafić wsparcie sięgające 10 mld złotych. Udało się na razie uniknąć narodowej kwarantanny, co także zmniejsza koszty dla budżetu państwa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl