fot. PAP/PA

[TYLKO U NAS] O. J. Cydzik CSsR o sytuacji Kościoła w Kanadzie: Praktycznie nie odprawia się publicznych Mszy św., niektóre diecezje nawet wydały zarządzenie, aby zamknąć wszystkie kościoły

Praktycznie nie odprawia się publicznych Mszy św., niektóre diecezje nawet wydały zarządzenie, aby zamknąć wszystkie kościoły. Nie odprawia się również sakramentaliów, jeżeli ma miejsce pogrzeb, to nie odprawia się Mszy św. pogrzebowej i wszystko odbywa się na cmentarzu z restrykcją, że uczestniczyć może tylko i wyłącznie najbliższa rodzina i to w bardzo zawężonym wymiarze – powiedział o. Jacek Cydzik CSsR, odpowiedzialny za animowanie Radia Maryja w Kanadzie.

O. Jacek Cydzik CSsR akcentował, że w związku z potwierdzeniem koronawirusa u żony kanadyjskiego premiera odwołano naradę premiera z premierami poszczególnych prowincji.

– Kanada od wielu dni zmaga się z epidemią koronawirusa. W miniony wtorek do Ottawy – stolicy wezwani zostali wszyscy premierzy rządów poszczególnych prowincji a także przedstawiciele ludności rdzennej na wielką naradę w tej sprawie. Jednak po ich przybyciu okazało się, że premier Kanady jest w autoizolacji, ponieważ jego żona jest zarażona koronawirusem, stąd wszystkie rządowe spotkania zostały odwołane, a praca rządu odbywa się zdalnie i także poszczególny prowincje wprowadzają swoje regulacje – mówił redemptorysta.

W ostatnią środę prowincja Ontario ogłosiła stan zagrożenia.

– W środę ogłoszono w prowincji Ontario stan zagrożenia, co skutkuje tym, że zarząd prowincji wydał nakaz zamknięcia wszystkich muzeów, kin, teatrów, obiektów użyteczności publicznej, a także barów, jadłodajni. Dotyczy to także miejsc kultu religijnego. Zabroniono zebrań większych niż 50 osób. Bary czy restauracje mogą funkcjonować, tylko wydając jedzenie na wynos czy dostarczając to jedzenie. Oczywiście wszyscy słyszą komunikaty o tym jak należy się zachowywać, że należy zachować odległość między ludźmi co najmniej 2 metry. Działają jeszcze nieliczne urzędy, gdy chce się załatwić pewną sprawę urzędową, to trzeba stać w kolejce na zewnątrz, aż określona mała ilość osób będzie wewnątrz i dopiero wtedy te sprawy się załatwia. Wydano pewne regulacje, które mają w jakiś sposób łagodzić skutki tych restrykcji Można na przykład, kiedy kończy się ważność prawa jazdy, to ten okres wygaśnięcia jest niejako przesunięty – powiedział o. Jacek Cydzik CSsR.

Ta sytuacja dotknęła także Kościół katolicki w Kanadzie – wskazał.

– W Ontario mamy kilka diecezji kościelnych i w tych diecezjach wydano różne rozporządzenia, które niejako zostały wymuszone sytuacją ogłoszoną przez rząd prowincji Ontario. Praktycznie nie odprawia się publicznych Mszy św., niektóre diecezje nawet wydały zarządzenie, aby zamknąć wszystkie kościoły. Nie odprawia się również sakramentaliów, jeżeli ma miejsce pogrzeb, to nie odprawia się Mszy św. pogrzebowej i wszystko odbywa się na cmentarzu z restrykcją, że uczestniczyć może tylko i wyłącznie najbliższa rodzina i to w bardzo zawężonym wymiarze. Podobnie jest z chrztami, sakrament spowiedzi jest tylko w niektórych diecezjach na uprzednie umówienie się i jest zalecenie, że nie wolno go sprawować w konfesjonale, ale w takim pomieszczeniu, które by odpowiadało właśnie tej sytuacji pandemii koronawirusa – podsumował duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl