PAP/EPA

Przewodnicząca KE w imieniu Europy przeprasza Włochów za brak pomocy na czas

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Layen przeprasza Włochów w imieniu Europy za brak pomocy na czas. „Pomoc” to dziś słowo klucz, bo gospodarki wszystkich krajów już dotkliwe odczuwają skutki koronawirusa, a końca pandemii nadal nie widać.

Dla europejskiej wspólnoty to czas refleksji. Czas konkretnych działań został przespany, za co dziś, głównie Włochów, przeprasza przewodnicząca Komisji Europejskiej

– Prawda jest taka, że nikt tak naprawdę nie był przygotowany na tę sytuację. Prawdą jest też to, że nie było zbyt wielu gotowych do pomocy Włochom na początku, kiedy tej pomocy potrzebowali. I teraz Europa za to bardzo przeprasza – powiedziała Ursula von der Layen.

Potrzebujemy nowego planu Marshalla – dodała przewodnicząca KE. Na razie jednak kraje Unii muszą dojść do porozumienia ws. przyszłego budżetu, a z tym był problem jeszcze przed wybuchem pandemii. Wszystko wskazuje na to, że pierwszą fazę kryzysu państwa członkowskie będą musiały przejść samodzielnie.

Hiszpanie po Wielkanocy mogli wrócić do pracy. Tam w ciągu minionej doby zmarło 551 osób. Zachorowało blisko 5200. Po wielu dniach spadków oznacza to ponowne zwiększenie zarówno zachorowań jak i zgonów. Ponad 1200 nowych przypadków koronawirusa zanotowano w Belgii, zmarło 417 osób.

– Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i premierzy belgijskich regionów postanowili, że obecne środki ograniczające zostaną przedłużone do 3 maja – zaznaczyła Sophie Wilmès, premier Belgii.

To decyzja, którą przekazała premier Belgii. Także Niemcy wybrali podejście zachowawcze. Do 3 maja przedłużono większość obostrzeń.

– Osiągnęliśmy coś, co od początku nie było w żaden sposób pewne. Nasi lekarze, pielęgniarki, wszyscy pracujący w systemie opieki zdrowotnej w szpitalach nie są przeciążeni – powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Dramatyczne dane nadal napływają z Wysp Brytyjskich. 861 zgonów z powodu COVID-19 odnotowano tylko w ciągu ostatniej doby. Tu służbę zdrowia wspierają prawie wszyscy, czego przykładem jest 99-letni emerytowany kapitan brytyjskiej armii Tom Moore, który zebrał ponad 12 milionów funtów na pomoc medykom. [czytaj więcej] 

– To absolutnie fantastyczna suma pieniędzy. Nigdy nie wyobrażałem sobie takich pieniędzy. To niewiarygodne, że ludzie byli tak uprzejmi i przekazali takie pieniądze krajowej służbie zdrowia – wskazał Tom Moore.

2 biliony rubli, czyli prawie 27 miliardów dolarów, mają być warte działania podjęte przez Kreml, by przeciwdziałać skutkom koronawirusa. To rozszerzenie pomocy zapowiedzianej wczoraj przez Władimira Putina.

– Zaproponowałem udzielenie bezpośredniej i bezzwrotnej pomocy finansowej ze strony państwa małym i średnim przedsiębiorstwom w dotkniętych sektorach – powiedział prezydent Rosji.

Skutki finansowe pandemii w najbiedniejszych krajach świata chce ograniczyć grupa G20. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych uzgodnili zawieszenie spłaty długów.

– Jestem wdzięczna grupie G20 za wyjątkowo szybką decyzję w sprawie umorzenia długów dla najbiedniejszych krajów. To uwolni dla nich miliardy dolarów i właśnie tego potrzebujemy – podkreśliła Kristalina Georgiewa, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Warunki zawieszenia spłaty długów spełnia 76 krajów, w tym 40 z Afryki Subsaharyjskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl