Premier M. Morawiecki w orędziu: Rocznica odzyskania niepodległości to data, która powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski

Rocznica odzyskania niepodległości to data, która przede wszystkim powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski, o tym, jak nasz kraj będzie wyglądał w kolejnych latach i za następne 100 lat, jaką Polskę chcemy zostawić naszym dzieciom, wnukom, naszej wspólnocie narodowej w tej sztafecie pokoleń – powiedział w orędziu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu w swoim wystąpieniu wymienił nazwiska kilku polityków, którzy poprzez swoją działalność przyczynili się od odzyskania przez Polskę niepodległości.

– W tych dniach wspominamy ojców naszej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego czy Ignacego Daszyńskiego. Przed i po odzyskaniu niepodległości wiele spraw ich różniło, często między sobą ostro się spierali, ale w tych kluczowych dla Polski dniach, miesiącach i latach mieli jeden, wspólny celi – wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę – akcentował premier.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości powinna przypominać nam o odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju – wskazał Mateusz Morawiecki.

– Rocznica odzyskania niepodległości to data, która przede wszystkim powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski, o tym, jak nasz kraj będzie wyglądał w kolejnych latach i za następne 100 lat, jaką Polskę chcemy zostawić naszym dzieciom, wnukom, naszej wspólnocie narodowej w tej sztafecie pokoleń. Wolna Polska to zobowiązanie, aby wyznaczyć sobie ambitne cele, dzięki którym Polskę uczynimy silniejszą, a życie w niej – szczęśliwszym – zaznaczył polityk.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że podstawowym zadaniem naszego państwa jest polepszenie jakości życia swoich obywateli.

– Podstawowym zadaniem państwa polskiego musi być więc konsekwentne podnoszenie jakości życia polskich rodzin poprzez politykę prorodzinną. Dzięki przedsiębiorczości Polaków, poprzez tworzenie coraz lepszej jakości miejsc pracy, wzmacnianie siły polskiej gospodarki możemy w perspektywie kilkunastu lat osiągnąć to, co w dotychczasowej historii Polski właściwie nigdy się nie zdarzyło – dogonić rozwinięte kraje Zachodu – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

Będąc ofiarą dwóch zbrodniczych systemów, nikt od Polski lepiej nie rozumie, jak ogromną wartością jest wolność indywidualna oraz bycie członkiem demokratycznej wspólnoty narodów – zauważył premier.

– Dziś, będąc aktywnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, pokazujemy, że jesteśmy jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby UE była historią sukcesu. Dlatego wzmacnianie UE jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej – zapewnił polityk.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do wszystkich Polaków oraz wszystkich stronnictw politycznych o wspólną pracę na rzecz naszego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. „Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą” – dodał.

– W tym szczególnym dniu niepodległości radośnie świętujmy naszą wolność, wolność narodu i wolność każdego z nas. Świętujmy ją razem, rodzinnie, z sąsiadami, wspólnie z tymi, z którymi być może na co dzień w pewnych sprawach nie do końca się zgadzamy, ale w jednej sprawie zgodzić się powinniśmy: własne, niepodległe państwo to nasz największy skarb, największa wartość, największa szansa na dobrą przyszłość Polski. Życzę nam wszystkim, abyśmy razem tę nadzieję lepszej przyszłości wykorzystali jak najpiękniej. Niech to święto będzie obchodzone w każdym zakątku naszej ojczyzny, ale także na całym świecie, gdzie są nasi rodacy – mówił prezes Rady Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl